Wyprawka dla psa

Wyprawka dla psa – co powinniśmy mieć na początek

09 09 2020 | Akcesoria | 0 komentarzy

j

Autor: Klaudia

Czas czytania: / Liczba słów:

Planując kupno lub wzięcie psa warto zaopatrzyć się w najważniejsze rzeczy jeszcze przed przyjściem pupila do domu czyli tak zwaną wyprawkę dla psa. Pomoże to nam zapobiec (oraz psu) niepotrzebnego stresu na samym początku, tym bardziej że zmiana otoczenia również nie należy do łatwych sytuacji, zarówno dla człowieka jak i psa. Co zatem powinniśmy zakupić aby wyprawka dla psa była kompletna i jak się przygotować zanim czworonożny członek rodziny pojawi się w naszym domu? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Na początek: pies jedzie do naszego domu

Może to nie jest najbardziej oczywisty element wyprawki ale może niektórym umknąć. Musimy się zastanowić jak pies zostanie przewieziony do naszego domu. Może to być transporter ze sztywnymi ścianami, może być torba transportowa lub szelki i smycz którą się wpina w miejsce pasa bezpieczeństwa. Wszystko zależy od tego czym transport psa się będzie odbywał, jak długo trwa i ile osób będzie brało w nim udział. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoje i psa, np. żeby nie poruszał się po samochodzie podczas prowadzenia.

Wyprawka dla psa – podstawy podstaw

Wyprawka dla psa - podstawowe akcesoria

Jak już nasz pies dojechał do domu musi mieć zapewnione podstawowe potrzeby, musi zatem mieć jak zjeść, położyć się i wyjść na spacer. A więc potrzebujemy misek, legowiska (i kocyka), szelek lub obroży ze smyczą. Ja proponuję aby były to rzeczy raczej tymczasowe, gdyż wielokrotnie zmieni nam się gust i potrzeby, po jakimś czasie kupimy lepsze rzeczy, fajniejsze itd. Zatem dwie miski, jedna na karmę druga na wodę, poleca się aby były to naczynia ceramiczne (poza tym można umyć w zmywarce).

Posłanie gdzie pies może się położyć, czyli legowisko, koc lub miękki ręcznik. Warto przy okazji zaplanować miejsce odpoczynku dla psa, tak aby było w miarę spokojne, nie w ciągach komunikacyjnych – tak mówią mądre książki 🙂 Ale na przykład mój pies wybrał sobie miejsce akurat w przedpokoju, pomimo eleganckich kojców, legowiska, kocyków w kącie pokoju ona położyła się w przedpokoju na małej damskiej torebce leżącej na kaflach i tak przespała całą noc. Od tamtego momentu legowisko znalazło się w tym dokładnie miejscu.

Ostatnia rzecz, obroża lub szelki ze smyczą. Przede wszystkim obroża lub szelki musi być dobrze dopasowana gdyż chodzi o bezpieczeństwo psa w pierwszych jego dniach w nowym miejscu. Zwróćmy uwagę, że jeśli mamy szczeniaczka to zapewne wyrośnie z pierwszych szelek czy smyczy. To tego wystarczy krótka smycz z karabińczykiem. Z pewnością w kolejnych miesiącach poszerzymy wyposażenie o kolejne smycze – długie linki czy smycz automatyczną. Uwierzcie, że ilość tych akcesoriów będzie się powiększać w zastraszającym tempie 🙂

Jak widać wyprawka dla psa w wersji podstawowej do całkiem niewiele rzeczy.

Pierwsze posiłki w nowym domu

Ważna kwestia do zaplanowania przed pojawieniem się psa to jego karma. Tutaj mamy dwie opcje: wiemy jaką pies jadł do tej pory lub nie wiemy. Na przykład gdy kupujemy psa z hodowli to hodowca powinien nam zapewnić karmę na pierwsze dni w nowym domu, wtedy w tym czasie powinniśmy zakupić dokładnie tę samą karmę do kontynuowania karmienia. Jeśli nie wiemy co piesek jadł wcześniej to zaopatrzmy się w dobrej jakości karmę suchą i mokrą, tak aby wystarczyła na kilka dni. Wyprawka dla psa może zawierać dodatkowy rodzaj lub smak karmy na wypadek gdyby psu nie przypadła jedna z karm wybranych przez nas.

Uwzględnij wiek i pochodzenie psa kompletując wyprawkę

Podstawowa wyprawka dla psa, która będzie potrzebna może się różnić w zależności od tego skąd piesek do nas przybywa. Dlatego planując zakupy warto to wziąć pod uwagę. Przykładowo piesek ze schroniska nie będzie miał “swoich” rzeczy i dodatkowo aby pies został nam wydany w schronisku nie obejdzie się bez smyczy i obroży, która musimy już mieć ze sobą. W takiej sytuacji musimy się zaopatrzyć we wszystkie wymienione wcześniej rzeczy aby były przygotowane w domu.

W przypadku kupna psa z hodowli, dobry hodowca zaopatrzy swoje szczenię w podstawowe (a nieraz i więcej) rzeczy i są to: karma – w zasadzie obowiązkowo, kocyk z zapachem mamy, miseczka, zabawki, obroża, podkłady higieniczne. W tej sytuacji w zasadzie w niezbędne rzeczy jesteśmy już zaopatrzeni i możemy się skupić na poszerzaniu wyposażenia dla psa.

W zależności czy jest to szczenię czy dorosły pies musimy uwzględnić załatwianie potrzeb fizjologicznych i tutaj w przypadku szczeniąt, które są w okresie kwarantanny po szczepieniach lub po prostu zdarzają im się wpadki w domu, przydadzą się podkłady higieniczne. Na takich podkładach pies może się załatwić w domu, co pozwala również na naukę załatwiania się w jednym miejscu. Również dla szczeniaczka miłą rzeczą będzie zabawka na początek, może być np. pluszowa lub jakiś szarpak. Niektóre szczenięta są bardzo żywiołowe i wcale przyjazd do nowego domu nie jest dla nich jakąś traumą, dlatego szybko może się okazać, że są chętne do zabawy.

Z kolei psi staruszek będzie miał zupełnie inne wymagania. Dla takiego pieska powinna być zapewniona specjalna karma, ewentualne suplementy oraz przede wszystkim spokojne miejsce do odpoczynku.

Podsumowując, podręczna lista rzeczy potrzebnych do wyprawki dla psa:

Podstawowe:
karma,
dwie miski,
legowisko lub koc,
szelki lub obroża i smycz,

Dodatkowe:
transporter,
zabawka,
maty higieniczne.

Kupowanie rzeczy dla nowego pupila jest samą przyjemnością i chętnie będziemy kupować nowe zabawki czy przysmaki, natomiast pierwsze dni w nowym domu są specjalnym czasem i warto się do tego przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem kompletując wyprawkę dla psa.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również