Kategoria: Akcesoria

Wyprawka dla psa – co powinniśmy mieć na początek

9 września 2020
Autor: Klaudia

Planując kupno lub wzięcie psa warto zaopatrzyć się w najważniejsze rzeczy jeszcze przed przyjściem pupila do domu czyli tak zwaną wyprawkę dla psa. Pomoże to nam zapobiec (oraz psu) niepotrzebnego stresu na samym początku, tym bardziej że zmiana otoczenia również nie należy do łatwych sytuacji, zarówno dla człowieka jak i psa. Co zatem powinniśmy zakupić do wyprawki dla psa i jak się przygotować zanim czworonożny członek rodziny pojawi się w naszym domu? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Na początek: pies jedzie do naszego domu

Może to nie jest najbardziej oczywisty element wyprawki ale może niektórym umknąć. Musimy się zastanowić jak pies zostanie przewieziony do naszego domu. Może to być transporter ze sztywnymi ścianami, może być torba transportowa lub szelki i smycz którą się wpina w miejsce pasa bezpieczeństwa. Wszystko zależy od tego czym transport psa się będzie odbywał, jak długo trwa i ile osób będzie brało w nim udział. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoje i psa, np. żeby nie poruszał się po samochodzie podczas prowadzenia.

Podstawy podstaw w wyprawce dla psa

Jak już nasz pies dojechał do domu musi mieć zapewnione podstawowe potrzeby, musi zatem mieć jak zjeść, położyć się i wyjść na spacer. A więc potrzebujemy misek, legowiska (i kocyka), szelek lub obroży ze smyczą. Ja proponuję aby było to rzeczy raczej tymczasowe, gdyż wielokrotnie zmieni nam się gust i potrzeby, po jakimś czasie kupimy lepsze rzeczy, fajniejsze itd. Zatem dwie miski, jedna na karmę druga na wodę, poleca się aby były to naczynia ceramiczne (poza tym można umyć w zmywarce). Posłanie gdzie pies może się położyć, czyli legowisko, koc lub miękki ręcznik. Warto przy okazji zaplanować miejsce odpoczynku dla psa, tak aby było w miarę spokojne, nie w ciągach komunikacyjnych – tak mówią mądre książki 🙂 Ale na przykład mój pies wybrał sobie miejsce akurat w przedpokoju, pomimo wypasionych kojców, legowiska, kocyków w kącie pokoju ona położyła się w przedpokoju na małej damskiej torebce leżącej na kaflach i tak przespała całą noc. Od tamtego momentu legowisko znalazło się w tym dokładnie miejscu. Ostatnia rzecz, obroża i szelki ze smyczą. Przede wszystkim obroża lub smycz musi być dobrze dopasowana gdyż chodzi o bezpieczeństwo psa w pierwszych jego dniach w nowym miejscu. Zwróćmy uwagę, że jeśli mamy szczeniaczka to zapewne wyrośnie z pierwszych szelek czy smyczy. To tego wystarczy krótka smycz z karabińczykiem. Z pewnością w kolejnych miesiącach poszerzymy wyposażenie o kolejne smycze – długie linki czy smycz automatyczną.

Pierwsze posiłki w nowym domu

Ważna kwestia do zaplanowania przed pojawieniem się psa to jego karma. Tutaj mamy dwie opcje: wiemy jaką pies jadł do tej pory lub nie wiemy. Na przykład gdy kupujemy psa z hodowli to hodowca powinien nam zapewnić karmę na pierwsze dni w nowym domu, wtedy w tym czasie powinniśmy zakupić dokładnie tę samą karmę do kontynuowania karmienia. Jeśli nie wiemy co piesek jadł wcześniej to zaopatrzmy się w dobrej jakości karmę suchą i mokrą, tak aby wystarczyła na kilka dni.

Uwzględnij wiek i pochodzenie psa

Podstawowa wyprawka dla psa, która będzie potrzebna może się różnić w zależności od tego skąd piesek do nas przybywa. Dlatego planując zakupy warto to wziąć pod uwagę. Przykładowo piesek ze schroniska nie będzie miał “swoich” rzeczy i dodatkowo aby pies został nam wydany w schronisku nie obejdzie się bez smyczy i obroży, która musimy już mieć ze sobą. W takiej sytuacji musimy się zaopatrzyć we wszystkie wymienione wcześniej rzeczy aby były przygotowane w domu. W przypadku kupna psa z hodowli, dobry hodowca zaopatrzy swoje szczenię w podstawowe (a nieraz i więcej) rzeczy i są to: karma – w zasadzie obowiązkowo, kocyk z zapachem mamy, miseczka, zabawki, obroża, podkłady higieniczne. W tej sytuacji w zasadzie w niezbędne rzeczy jesteśmy już zaopatrzeni i możemy się skupić na poszerzaniu wyposażenia dla psa.

W zależności czy jest to szczenię czy dorosły pies musimy uwzględnić załatwianie potrzeb fizjologicznych i tutaj w przypadku szczeniąt, które są w okresie kwarantanny po szczepieniach lub po prostu zdarzają im się wpadki w domu, przydadzą się podkłady higieniczne. Na takich podkładach pies może się załatwić w domu, co pozwala również na naukę załatwiania się w jednym miejscu. Również dla szczeniaczka miłą rzeczą będzie zabawka na początek, może być np. pluszowa lub jakiś szarpak. Niektóre szczenięta są bardzo żywiołowe i wcale przyjazd do nowego domu nie jest dla nich jakąś traumą, dlatego szybko może się okazać, że są chętne do zabawy.

Podsumowując, podręczna lista rzeczy potrzebnych do wyprawki dla psa:

Podstawowe:
karma,
dwie miski,
legowisko lub koc,
szelki lub obroża i smycz,

Dodatkowe:
transporter,
zabawka,
maty higieniczne.

Kupowanie rzeczy dla nowego pupila jest samą przyjemnością i chętnie będziemy kupować nowe zabawki czy przysmaki, natomiast pierwsze dni w nowym domu są specjalnym czasem i warto się do tego przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem kompletując wyprawkę dla psa.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Imiona dla psów i kotów – mniej oczywiste inspiracje

Imiona dla psów i kotów – mniej oczywiste inspiracje

Wybierając imię dla psa staramy się aby było ładne, dobrze brzmiące i pasowało do naszego pupila. Wybór imienia dla psa lub kota jest o tyle ważny że zwierzak powinien znać to słowo i reagować na nie i powinno mu się dobrze kojarzyć. Warto pamiętać że pies...

Jak wybrać dobrą hodowlę psów?

Jak wybrać dobrą hodowlę psów?

Jeśli zdecydowałeś się na kupno rasowego psa z rodowodem, na pewno zastanawiasz się jak wybrać dobrą hodowlę, w której szczeniaki będą zdrowe, dobrze socjalizowane oraz odpowiednio przygotowane pod względem genetycznym. Poniżej znajdziesz kilka porad, które warto...

Co zrobić z psem podczas wakacji?

Co zrobić z psem podczas wakacji?

Gdy nie chcemy lub nie możemy zabrać naszego czworonoga ze sobą, warto zadbać o to, by pozostał on pod opieką zaufanej osoby, najlepiej takiej, którą zna i której towarzystwo lubi. Nie zawsze jest to jednak możliwe, gdyż nie każdy ma wokół siebie osoby, które z ochotą...