Tresura kota – czy kota można nauczyć komend i sztuczek?

27 11 2020 | Wychowanie | 0 komentarzy

j

Autor: Magda

Czas czytania: / Liczba słów:

Koty to niewątpliwie inteligentne zwierzęta. Choć często bywają niesforne i lubią chadzać własnymi ścieżkami, to jednak można nauczyć ich kilku sztuczek i reagowania na komendy. Koty to jednak nieprzewidywalne i czasem nieufne zwierzęta, co może stanowić niemałą przeszkodę w ich tresurze.

Jak nauczyć kota reagowania na komendy?

Aby tresura przynosiła oczekiwane efekty, należy przede wszystkim poznać charakter oraz zrozumieć swojego pupila. Kot inaczej reaguje, kiedy się przestraszy, inaczej okazuje radość oraz znudzenie. Ważną kwestią jest wybadanie również tego, co motywuje go do wykonywania konkretnych czynności. Nauczenie kota komend, które łatwo przyswajają psy jest raczej trudne. Futrzaki te raczej nie reagują na prośby typu „siad” czy „turlaj się”, jednak nauczenie kota reagowania na nie jest możliwe. Raczej rzadko zdarza się, aby kot chciał wykonywać tego typu polecenia, jednak można nauczyć go innych, prostszych czynności.

Mieszkające w mieście zwierzaki powinny chodzić na smyczy. Nawyk ten można także wypracować z kotem. Najlepiej jest zakupu dla pupila szelki z możliwością regulacji. Są one bardzo wygodne dla kota i uniemożliwiają mu wydostanie się oraz ucieczkę. Na początek można nauczyć kota spacerować po ogródku lub terenie zielonym znajdującym się w otoczeniu bloku. W ten sposób czworonóg przyzwyczai się do szelek i smyczy, dzięki czemu dłuższe spacery nie powinny stanowić już problemu. Kota można nauczyć poza tym korzystania z kuwety. Często na początku zwierzęta te załatwiają swoje potrzeby gdziekolwiek, jednak za pomocą kilku sztuczek można temu zaradzić. Kot będzie potrzebował kilku wskazówek. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie kotu przynajmniej dwóch kuwet, które szybko odnajdzie i będzie mógł załatwić w nich swoje potrzeby. Można także naprowadzać kota do jego toalety za pomocą przysmaków lub po prostu go wołając.

Jak nauczyć kota prostych sztuczek?

Aby osiągnąć oczekiwane efekty w nauce sztuczek kota, należy zacząć tresurę, gdy jest on jeszcze mały. Najszybciej bowiem nowych rzeczy uczą się kociak nie mające jeszcze miesiąca. Ważną jest także powtarzalność sztuczek. Dzięki temu kot je zapamięta i będzie mógł wykonywać na podstawie wydanej mu komendy. Jakich sztuczek można nauczyć tego czworonożnego pupila? Oto kilka przykładów:

1. Reagowanie na imię – ważne jest, aby kot wiedział, iż ma swoje własne imię. Dzięki temu, kiedy użyjesz go do przywołania pupila, będzie on dokładnie wiedział, że czegoś od niego oczekujesz.

2. Siadanie – jest to raczej trudna do nauczenia dla kota sztuczka, jednak nie jest to niemożliwe. Aby nauczyć tego swojego pupila, należy trzymać nad jego głową ulubiony smakołyk. Kiedy kot skupi na nim swoją uwagę, trzeba przesunąć przekąskę za jego głowę. W ten sposób, aby móc ją obserwować, będzie musiał usiąść. Po dobrze wykonanej czynności, kota należy nagrodzić. Będzie t dla niego dodatkową zachęta do wykonywania poleceń.

3. Aportowanie – do nauki takiej czynności najlepiej jest użyć ulubionej zabawki pupila. Rzucając ją coraz dalej, można prosić kota o jej przyniesienie. Często po zakończonej nauce, kiedy zabawka znajdzie się w zasięgu wzroku kota, może on sam ją przynieść właścicielowi, domagając się zabawy.

4. Podawanie łapy lub przybijanie piątki – na początku najlepiej jest, trzymając w ręce smakołyk, poprosić kota komendą „podaj łapę” oraz samemu ją złapać, po czym nagrodzić kota. Po kilku powtórzeniach należy poczekać aż kot sam po wydanej komendzie położy łapkę na naszej ręce. Ważne jest, aby za każdym razem nagradzać pupila przekąską.

Podsumowanie

Tresura kota to nie tylko doskonała zabawa i uczenie pupila nowych umiejętności, którymi można się później pochwalić. Dzięki takim czynnościom, codzienne życie kota staje się bardziej urozmaicone oraz wpływa na jego dobre samopoczucie. Nauka sztuczek to również zapewnienie pupilowi dodatkowej aktywności fizycznej oraz pobudzanie jego umysłu do działania. Kot, tak samo jak pies cieszy się, kiedy jest doceniony przez swojego właściciela. Poza tym zwierzęta te bywają złośliwe, dlatego uczenie ich różnych sztuczek sprawia, iż stają się mniej agresywne i wredne.

Kot

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również