Spacery z psem zimą – zadbaj o jego bezpieczeństwo

05 12 2020 | Akcesoria | 0 komentarzy

j

Autor: Klaudia

Czas czytania: / Liczba słów:

Niskie temperatury, śnieg, brak dziennego słońca, to wszystko sprawia że popołudniowe i wieczorne spacery z psem zimą nie zawsze będą dla niego bardzo bezpieczne. W artykule poruszamy kilka aspektów, które każdy opiekun psa powinien wziąć pod uwagę planując zimowe spacery ze swoim pupilem.

świecąca obroża i świecący breloczek dla psa

Widoczność w ciemności

W zimie zmrok zapada bardzo szybko, bo o godzinie 15 czy 16. To często pora w czasie której wychodzimy na spacer z psem po pracy. Spuszczając psa ze smyczy, w odległości zaledwie kilku metrów, możemy już go nie widzieć. Problem jest większy u psów z ciemną sierścią lub bardzo małych. Nie jest to bezpieczna sytuacja gdy nie wiemy gdzie nas pies poszedł, czy nie oddalił się za bardzo lub nie wszedł na ulicę. Rozwiązaniem mogą być świecące gadżety do przyczepienia do obroży czy szelek lub świecące obroże. Wybór jest naprawdę duży, od breloczków na baterię, silikonowych zawieszek, obroży LED które można ładować do fluorescencyjnych obróżek. 

Ochrona psich łap

W czasie zimy szczególnie poduszeczki psich łap są narażone na czynniki zewnętrzne. Spowodowane to jest zarówno niską temperaturą, oblodzonymi powierzchniami, jak i stosowaniem soli do posypywania chodników. W szczególności to ostatnie może powodować dyskomfort lub ból kiedy psie łapki są podrażnione lub popękane od spodu. Z pomocą przychodzą maści do psich łap lub nawet zwykła wazelina, które dzięki tłustej powłoki ochronią poduszeczki przed tymi niekorzystnymi czynnikami. Wystarczy przed każdym wyjściem na spacer posmarować łapy a po powrocie przetrzeć wilgotną ściereczką tak aby zmyć pozostałość soli

Pielęgnacja łap

Innym aspektem, o którym należy pomyśleć w kontekście łap planując spacery z psem zimą, jest wyrastająca sierść pomiędzy poduszkami. Jest to istotne szczególnie w przypadku psów o długiej okrywie włosowej. W czasie zimy, gdy jest śnieg i lód sierść od spodu łap może się sklejać, a następnie obrastać w coraz większe kule śniegowe lub raczej lodowe. Podczas stąpania może to być bolesne dla psa. Dlatego jeśli twój pies ma dłuższą sierść na łapach, która wystaje poza obręb łapy oraz chodzi na spacery gdzie jest duża ilość szczególnie mokrego śniegu należy wyciąć dokładnie sierść spomiędzy poduszek. Dzięki temu w ogóle śnieg nie będzie się przyczepiać do spodów łapek.

Okrycie wierzchnie

Dla niektórych zabawne, dla innych są powodem do drwin, a w niektórych przypadkach niezbędne – ubranka dla psów. Wiele ras psów, zarówno tych z bardzo krótką sierścią jak i małych, drobnych piesków wymaga ubrania gdy temperatura spadnie poniżej zera. Odpowiedzialny opiekun psa powinien dopasować ewentualne ubranko do potrzeb swojego pupila. Wybór jest ogromny, od sweterków, przez bluzy po ocieplane kurteczki. Oczywiście nie popieramy ubierania piesków ze względu na fanaberię opiekuna. Ubranko dla psa powinno spełniać swoją podstawową rolę – chronić przed zimnem.

Czas trwania spaceru

Psy mają przeróżną odporność na temperatury. Niektóre z nich są typowymi kanapowcami zmarzluchami, a inne uwielbiają śnieg i wszelkie zimowe zabawy. Dlatego planując spacery z psem zimą uwzględnij jego naturalne predyspozycje i zapewnij mu długość spaceru dostosowaną do jego potrzeb oraz pory roku. Niektóre pieski w ciągu zimy będą załatwiały na dworze tylko swoje potrzeby i chętnie udawały się z powrotem do domu, a dla innych będzie to idealny moment na wielokilometrowe wędrówki.

Spacery z psem zimą – zaplanuj z wyprzedzeniem

Jak widać spacery z psem zimą wymagają nieco większej organizacji niż te wiosenne czy letnie. Przed wyjściem zawsze musimy zerknąć za okno lub na termometr żeby sprawdzić jaka jest pogoda. Nie zapominajmy również o własnym wyposażeniu na zimowe spacery 🙂 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również