Proces starzenia u psów wygląda podobnie jak u ludzi. W powolnym procesie zaczynają starzeć się kości, stawy i narządy wewnętrzne. Wyznacznikiem starych ludzi są siwe włosy, u starszych psów sierść również zaczyna się zmieniać. Wcześniej połyskująca sierść naszego pupila zaczyna płowieć.
Spis treści
Kiedy można powiedzieć, że pies się starzeje?
Starość naszego czworonożnego ulubieńca określa się na podstawie jego wielkości. Małe pieski, które mają około 11 lat, możemy nazywać dziadkami. O starości średnich psiaków możemy mówić, kiedy skończyły 10 lat. Duże psy są staruszkami kiedy osiągną 8 lat. Nie bez znaczenia dla długości życia jest rasa naszego pupila. Rasy, które mają swoją miniaturową odmianę żyją najdłużej, na przykład: miniaturowe jamniki, pinczery i pudle. Zadbane, kochane i z dobrze dobraną dietą mogą żyć nawet do 18 i więcej lat. Wyjątkowo cierpliwe i rodzinne wilczarze irlandzkie, które należą do dużych psów, żyją najkrócej, około 6 lat. W ich wyjątkowo krótkim życiu również należy zwracać uwagę na dobrze dobraną dietę, ze względu na ich wrażliwe żołądki.
Jak dbać o starzejącego się psa?
Staruszkom przede wszystkim zaczynają dokuczać stawy. Zwyrodnienie stawów jest częstą przyczyną sztywności chodzenia i ogólnym problemom z poruszaniem. Ważna przy chorobach układu kostnego jest dieta, która nie dopuszcza do nadwagi. Pies, który ma problemy z chodzeniem często rezygnuje z intensywnych spacerów i porusza się tylko wtedy kiedy musi, dlatego też nie trudno o nabawienie się nadwagi. Dobrze dobrana karma, z zalecaną dawką ogranicza przybieranie na wadzę, a jest wystarczająca dla równowagi w odżywianiu.
Stawy
Dbając o stawy przy okazji możemy zadbać o układ pokarmowy naszego psa. A z tym jest coraz gorzej. Dochodzi do spowolnienia trawienia. Przeciętna karma jest zwykłym zapychaczem, nie ma żadnych wartości odżywczych. Jej jedyną zaletą jest niska cena, która dla naszego psa może być zabójcza. Niestety ale ze zwierzakami jest jak z nami, chcemy cieszyć się zdrowiem i życiem musimy zwracać uwagę na posiłki, które zjadamy. Karmy z nieco wyższej półki zapewniają odpowiednią kaloryczność, składniki i witaminy, które dla naszego staruszka są odpowiednie. A w perspektywie czasu są właściwie tańsze. Kiedy dobrze karminy naszego zwierzaka możemy uniknąć częstych wizyt u weterynarza, które nie należą do najtańszych.
Zęby
Kolejnym dokuczliwym problemem są zęby, które z wiekiem pokrywają się kamieniem. Może to powodować niepotrzebny ból. W tej chwili na rynku jest mnóstwo dostępnych specyfików, które zadbają o zęby naszego pupila. Stan zębów wpływa na ogólny stan zdrowia psa. Dzięki systematycznym staraniom o uzębienie możemy oszczędzić zwierzakom dodatkowych problemów zdrowotnych i bolącego usuwania kamienia, który najczęściej wiąże się z usunięciem kilku zębów.
Każdy pies, który w rodzinie doczekał się starości powinien mieć zapewnioną opiekę, jak każdy inny członek rodziny. Stary pies nie musi być udręką dla rodziny. Może przynosić nam radość do końca swoich dni, ale to po naszej stronie leży, to czy odpowiednio o niego zadbamy.
0 komentarzy