Pielęgnacja gryzoni – o czym trzeba pamiętać?

25 12 2020 | Pielęgnacja | 0 komentarzy

j

Autor: Magda

Czas czytania: / Liczba słów:

Domowymi pupilami nie są tylko psy czy koty. Sporo osób decyduje się na zakup gryzoni. Jednak i o takie zwierzątka trzeba zadbać i wbrew pozorom należy poświęcić sporo czasu na ich pielęgnacje, które wcale nie jest taka łatwa.

Gryzonie – dlaczego pielęgnacja zębów jest tak ważna?


Gryzonie to zazwyczaj małe zwierzątka. Wśród tego gatunku najpopularniejsze są chomiki, szczury oraz muszy, a także świnki morskie. Trzeba tutaj wiedzieć, że króliki nie są gryzoniami, lecz należą do rzędu zajęczaków. Pielęgnacja i higiena tych zwierząt jest konieczna, gdyż tylko odpowiednio zaopiekowane będą czuły się dobrze i będą szczęśliwe. Wiele gryzoni ma problem z zębami, dlatego należy zadbać o właściwą ich pielęgnacje. Każdy kto posiada gryzoni wie, że potrafi on sporo czasu spędzać gryząc czy skubiąc np. kolby. W naturze także te zwierzęta poświęcają wiele czasu na rzucie. Dlatego też w trosce o zęby tych pupili należy kupować im właśnie twarde przekąski takie jak kolby czy też szyszki z ziaren. Warto też postawić na naturalne gryzaki, wśród których można wymienić choćby gałązki drzew owocowych. Do ścierania zębów niezbędne wydają się być też drewniane zabawki. Nieprawidłowy zgryz czy inne problemy z zębami mogą powodować ból, ale i dyskomfort. Zwierzę będzie osowiałe, ale może także mieć problemy z przyswajaniem pokarmów. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii, gdyż konieczne może być korekcja czy nawet resekcja, która wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Po takim zabiegu przez kilka dni trzeba zmienić dietę na płynną i często karmić gryzonia przez strzykawką.

Czy gryzonie śmierdzą? I tak, i nieDla wielu osób gryzonie zwyczajnie śmierdzą, ale tak naprawdę wina nie tkwi tylko w zapachu zwierzęcia, który choć intensywny nie jest brzydki, lecz najczęściej w nieodpowiedniej higienie. Co oznacza, że zwierzak ma zbyt rzadko sprzątaną klatę. W przypadku jednego zwierzęcia wystarczy sprzątać raz w tygodniu, a jeżeli macie więcej gryzoni to konieczne jest sprzątanie co najmniej dwa razy w tygodniu. Otóż jeżeli chcecie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu to na dno klatki możecie użyć naturalnego żwirku, który pochłania choćby zapach moczu, żwirek należy przykryć sianem bądź trocinami. Pamiętajcie też, aby regularnie wymieniać wodę, a także aby zwierzę zawsze był odpowiednio nakarmione, a pokarm był świeży i nienamoczony.

Wyczesywanie futra ma znaczenieZwierzęta w tym gryzonie linieją. Najbardziej jest to widoczne w przypadku tych długowłosych. Dlatego poza higieną zębów czy regularnym sprzątaniem klatki należy także pamiętać o ich wyczesywaniu. Ale wyczesywanie jest też niezbędne jeżeli zauważymy, że sierść zwierzęcia jest skołtuniona bądź brzydka lub matowa. Oczywiści nie wystarczy wyczesanie zwierzęcia pierwszym lepszym grzebieniem, lecz należy używać odpowiednich szczotek, które wyczesują, ale także masują, dzięki temu ten zabieg higieniczny jest przyjemny dla zwierzaka i nie powoduje u niego stresu czy też dyskomfortu. Pamiętajcie, że dobra szczotka nie tylko rozczesuje, ale i wygładza sierść, a także masuje.

Czy kąpiemy gryzonie?W życiu każdego opiekuna gryzonia następuje taki dzień, że zastanawia się czy przypadkiem nie powinien wykąpać swojego pupila, bo pomimo wymiany trocin nadal jego zapach pozostawia wiele do życzenia. Ale czy w ogóle można kąpać gryzonie? Oczywiście, że tak! Jednak ta kąpiel znacząco się różni od tego jak my rozumiemy to słowo. Przede wszystkim zwierząt nie kąpiemy w wodzie, lecz zapewniamy im kąpiel pyłową. Taka kąpiel usuwa z futra zanieczyszczenia, ale także tłuszcz. Tutaj należy wybrać właściwy produkt. Na pewno ciekawym wyborem jest piasek do kąpieli, którym wypełnia się klatkę na wysokość około 2 cm i reszta należy już do zwierzęcia, a was czeka tylko i wyłącznie pozbieranie wszelkich zabrudzeń.

Na samym końcu przypominamy także o higienie pazurków, które trzeba regularnie obcinać. Ponadto jeżeli zauważycie zaczerwienione oczy u zwierzaka to powinniście wtedy zastosować żel do pielęgnacji oczu z licznymi witaminami, które łagodzą stany zapalne, ale też nawilżają oczy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również