Kot wychodzący do ogrodu lub na balkon – jak zabezpieczyć teren?

26 05 2021 | Wychowanie | 0 komentarzy

j

Autor: Magda

Czas czytania: / Liczba słów:

Kot to zwierzę, które towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Jest oddany i przywiązany nie tylko do terenu, ale także do właściciela. Pomimo iż nie potrzebuje, aby mu poświęcać aż tyle czasu co np. psu, to uwielbia zabawy, a zwłaszcza pieszczoty. Ponadto mruczenie kota to jeden z najbardziej odstresowujących dźwięków na całym świecie.

Ten zwierzak to także idealny poprawiacz nastroju, potrafi rozchmurzyć nawet największego ponuraka. Wiele przeprowadzonych badań udowodniło, że towarzystwo kota ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jednak kot to żywa istota, z której posiadania wypływa wiele korzyści, ale także i obowiązków. Pomimo, iż utarło się, że koty chodzą własnymi ścieżkami to tak jak o każdego zwierzaka należy się troszczyć i dbać, a przede wszystkim poświęcać mu swój czas.

Koty na wsi

Dawniej, kiedy praktycznie w każdym wiejskim domu była gospodarka i to nieraz bardzo duża, posiadanie kota było obowiązkowe. Zazwyczaj traktowany był jako zwykłe zwierzę pracujące, a jego podstawowym zadaniem było łapanie myszy, aby nie siały spustoszenia. Koty miały same się wyżywić oraz przetrwać w warunkach zewnętrznych. Nie wpuszczano ich zazwyczaj do domu, a jedynie na co najwyżej mogły liczyć, to na schronienie w stajni lub pomieszczeniach gospodarczych. Zazwyczaj ich nawet nie dokarmiano, jedynie dopajano mlekiem, najczęściej prosto od krowy.

Dzisiaj czasy się zmieniły i koty nawet na wsi to zwierzęta domowe, które zamieszkują razem z ludźmi. Są traktowane nie jako typowo robocze osobniki, ale zwierzęta do towarzystwa. Oczywiście wychodzą na zewnątrz i nie raz pożywią się myszą bo polowanie leży w ich naturze, ale dokarmiane są oraz mieszkają w domach tak jak ich koledzy z miasta.

Zabezpieczenie ogrodu

Koty mieszkające na wsi są kotami wychodzącymi na zewnątrz. Takiego zjawiska zresztą byłoby bardzo ciężko uniknąć, gdyż koty uwielbiają przebywać na dworze, zwłaszcza wylegiwać się do słoneczka. Jeżeli posiadamy dom z ogrodem i nie chcemy, aby zwierzak wydostał się poza jego teren koniecznie musimy go zabezpieczyć. Nawet jeżeli posiadamy ogrodzenie, to kot z łatwością go przeskoczy lub prześliźnie się dołem. Musi ono być zabezpieczone zarówno od góry jak i od dołu dodatkową siatką, aby nie wydostał się na zewnątrz posesji. Zazwyczaj siatkę dodatkowo zabezpieczającą nasze ogrodzenie montuje się do niego na wysokości około 2,5 do 3 metrów.

Ponadto na samej górze siatka taka zagięta jest pod kątem prostym na długość około 50 centymetrów. Tak solidne i dobrze zamontowane zabezpieczenie praktycznie uniemożliwia wydostanie się kota z ogrodu.

Wychodzący kot na balkon

Dla kotów mieszkających w mieście (w bloku) jedną z największych atrakcji jest możliwość wyjścia na balkon, jeśli oczywiście taki posiadamy. Mogą wtedy zażyć słonecznych kąpieli oraz poobserwować otoczenie. Jednak bezpieczeństwo zwierzaka to podstawa, dlatego zanim wypuścimy kota na balkon, musimy go odpowiednio zabezpieczyć specjalnie przeznaczoną do tego siatką.

Zabezpieczenie balkonu jest o wiele bardziej proste niż ogrodu. Na balkonie siatką najlepiej zatkać całą wolną przestrzeń, tak, aby kociak nie przecisnął się nigdzie. Nie tylko mógłby się przedostać do sąsiadów, ale przede wszystkim wyrządzić sobie krzywdę, gdyby niechcący wypadł z wysokości. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do tragedii. Upadek zwierzęcia z dużej wysokości najczęściej kończy się niestety zgonem. Właśnie przed uniknięciem takich przykrych doświadczeń powinniśmy od razu jak tylko kotek pojawi się w naszym mieszkaniu zabezpieczyć balkon oraz okna właśnie specjalną siatką. Koty z natury są ciekawe, dlatego wszędzie się pchają, co nie zawsze może się dla nich dobrze skończyć. Jeżeli nie chcemy sami wykonać takiego zabezpieczenia lub po prostu brakuje nam na to czasu zawsze możemy skorzystać z pomocy firm, które specjalizują się w takiego rodzaju usługach. Grunt to bezpieczeństwo naszego zwierzaka, które to my powinniśmy jako właściciele mu zapewnić.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kot dostarcza nam wiele uciechy i wpływa na nas bardzo relaksująco. Jego obecność pozwala nam się wyciszyć i odstresować. Ponadto to świetny kompan do zabaw nie tylko z dzieciakami, ale także dorosłymi. Uwielbia skakać, gonić oraz się turlać. To nie prawda, że koty całe dnie spędzają na kanapie, to wbrew utartym przekonaniom bardzo aktywne zwierzęta. Nie są, aż tak wymagające opieki jak np. psy.

Coraz więcej osób aktywnych zawodowo decyduje się właśnie na kota, gdyż nie stanowi problemu pozostawienie go na cały dzień samego w domu czy na mieszkaniu. Kot nie potrzebuje spaceru , aby podczas niego załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, jemu wystarczy tylko kuweta.

Również kota można zostawić nawet na 2-3 dni samego w domu. Oczywiście pod warunkiem zapewnienia mu picia oraz pożywienia . Koty lubią nowe wyzwania i przygody więc powinniśmy zadbać o nie stawiając na pierwszym miejscu ich bezpieczeństwo w miejscu ich zamieszkania. Dlatego tak bardzo istotny jest montaż siatek zabezpieczających ogrodzenia lub balkony przed wydostaniem się zwierzaka z posesji.

Kot

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również