jamnik rasa psa

Jamnik – kilka kilo ogromnej miłości

17 01 2021 | Nowy domownik | 0 komentarzy

j

Autor: Klaudia

Czas czytania: / Liczba słów:

Przyjęło się powiedzenie, że ten kto raz wybierze jamnika, do końca życia zostanie z tą rasą. I jest w tym wiele prawdy, bo to psy wyjątkowe, w których można zakochać się od pierwszego spojrzenia i pierwszej wspólnie przespanej nocy dzieląc się jedną poduszką. Jamniki, pomimo tego że zawsze postawią na swoim, są najwspanialszymi towarzyszami, a za swoim opiekunem wskoczą bez zastanowienia w ogień.

Rasa, która pochodzi z Niemiec, pierwotnie była przeznaczona do polowań na borsuki. Te niewielkie psy można spotkać w trzech wielkościach: króliczej, miniaturowej i standardowej oraz w trzech rodzajach włosia: krótkowłosej, długowłosej i szorstkowłosej. Wszystkie są piękne, a każdy wyjątkowy, nawet te jamniko podobne mają wiele cech wspólnych. Przede wszystkim są to psy uparte, ruchliwe i bardzo radosne.

Życie z jamnikiem

Życie z tym małym włochatym stworem na początku nie jest usłane różami, jamnik stawia swoje warunki i zawsze wie co jest dla niego i dla nas najlepsze. Psiak na pewno pokocha Twoje łóżko. Możesz kupić mu najlepsze posłanie na świecie i postawić obok swojego łóżka, ale on i tak wybierze Twoją pościel i zakopie się pod kołdrę, albo zaśnie na poduszce, jak najbliżej Ciebie. I chociaż będziesz się złościł, dawał kilogramy smakołyków i starał się być twardym, w końcu się poddasz. Jamniki są wyjątkowo dobrymi aktorami. Potrafią robić świetne miny, które złapią Cię za serce i sam weźmiesz swojego pupila na ręce i położysz pod kołderką. Kiedy zwierzak coś przeskrobie, nie będziesz umiał się na niego złościć.

Jamniki są jednymi z inteligentniejszych psów. Wiedzą jak zagrać na Twoich emocjach. Odegrają przed Tobą scenkę wielkiego rozżalenia, wielkiej miłości do Ciebie, czasem się obrażą, a najczęściej usiądą daleko od Ciebie i nie spojrzą Ci w oczy, przyjdą dopiero wtedy kiedy sobie odpuścisz. Twój pupil będzie mocno zabiegał o Twoją uwagę, te psy uważają, że są najważniejsze, a Ty musisz je często przytulać i głaskać. Ale za to wszystko pokochają Cię całym sercem i będą Ci oddane na całe życie.

Jamnik na dworze

Jest to rasa, która uwielbia kopać dziury. Jeśli jesteś posiadaczem pięknego ogródka z idealnie przystrzyżonym trawnikiem i dużą ilością kwiatów, to jamnik będzie w siódmym niebie. Zrobi wszystko, żeby przekopać Ci ogródek, zniszczyć wszystkie kwiatki, a trawnik zamieni w poligon po testowaniu min. Nie jest to jednak żelazna reguła, każdy psiak ma swój indywidualny charakter, możesz trafić na psiaka, który nie będzie zainteresowany kopaniem dziur. Jednak większość jamników jest bardzo aktywna i na dworze wpada w stan prawdziwej euforii. Kiedy już się wybiegają i wyszaleją najczęściej znajdują sobie miejsce, w którym mogą się schować na krótką drzemkę.

W obecnych czasach chyba niewiele osób korzysta z pomocy jamników na polowaniach, już na zawsze te radosne pieski weszły na salony i stały się przyjaciółmi wielu miłośników tej rasy. Wszystkie są podobnie piękne i wszystkie są idealnym wyborem dla ludzi, którzy lubią zwierzaki z charakterem i mają w sobie dużo miłości i czasu, na poświęcenie im uwagi. Jeśli zapewni im się ciepło, bezpieczeństwo i dużo uwagi będą oddanymi przyjaciółmi, takimi, z którymi człowiek po prostu chce spędzać, każdą swoją chwilę.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również