jaki żwirek dla kota

Jaki żwirek dla kota wybrać? [Wszystko, co musisz wiedzieć o żwirku]

04 02 2021 | Nowy domownik | 2 Komentarze

j

Autor: Magda

Czas czytania: / Liczba słów:

Wybór odpowiedniego żwirku nie zawsze jest jasny. Nie ma idealnego, nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaki jest najlepszy żwirek dla kota, bo wszystkie rodzaje mają swoje wady i zalety. Każdy musi dopasować pod siebie i wybrać dobry żwirek dla kota. Musi on odpowiadać nie tylko właścicielowi zwierzaka, ale i jemu samemu – koty to zwierzęta temperamentne – czasem coś może im po prostu nie odpowiadać – trzeba eksperymentować. W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć jak najbardziej szczegółowo na temat tego, jaki najlepszy żwirek dla kota wybrać.

Rodzaje żwirków dla kota

Zanim zdecydujemy jaki żwirek dla kota kupić, dobrze jest się rozeznać w tym, jakie są rodzaje żwirków dla kota. Różnią się one głównie tym, z jakiego tworzywa są wykonane, a także wydajnością, czy tym, w jaki sposób się zbrylają, czyli stopniem wsiąkania w nie moczu kotów. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze rodzaje żwirków dla kota wraz z ich opisem. To, na jaki się finalnie zdecydujemy, w dużej mierze zależy od naszych futrzaków.

Żwirek dla kota silikonowy

Żwirek silikonowy dla kota jest dość popularnym rodzajem żwirku, mimo że jest droższy od żwirku bentonitowego. Jest on wykonany z silikatu. Charakteryzuje się tym, że bardzo dobrze pochłania smrodki, które produkują nasze koty. Taki rodzaj żwirku się nie zbryla, a co za tym idzie, nie trzeba go dosypywać.

Żwirek silikonowy – jak używać?

Żwirku silikonowego nie zużywamy tyle, co innych żwirków, dlatego jest on wydajny. Wystarczy raz na 3-4 tygodnie usunąć cały żwirek i wymienić na nowy. Oczywiście kupki trzeba wyciągać na bieżąco i wyrzucać do odpadów zmieszanych. Aby efektywnie korzystać ze żwirku silikonowego, warto go codziennie mieszać, żeby mocz mógł wsiąkać równomiernie. Minusem takiego żwirku jest to, że jest on wykonany z tworzywa sztucznego, czyli jest to produkt nieekologiczny, co może mieć znaczenie w przypadku posiadania większej liczby kotów – bo i zużycie jest wtedy większe.

Żwirek bentonitowy dla kota

Żwirek bentonitowy dla kota jest najpopularniejszym rodzajem żwirku, głównie, lecz nie tylko, ze względu na jego niską cenę. Jest ogólnodostępny w dyskontach czy supermarketach. Można go podzielić według rodzajów grubości ziaren. Warto przetestować różne grubości, bo jedne mogą bardziej podpasować naszemu zwierzęciu niż inne. W zależności od tej grubości, pylą się one w różny sposób. Najbardziej pyli się ten o najmniejszych ziarnach. W przeciwieństwie do żwirku silikonowego, dobrze się zbryla i skutecznie wchłania mocz i ogólnie wilgoć. Dzięki temu w prosty sposób można posprzątać łopatką.

Żwirek bentonitowy jest ciężki i nieposprzątany, z wilgocią, ma zapach mokrego betonu. Jeśli przez dłuższy czas nieczystości nie zostaną usunięte, przykleja się do kuwety, co może powodować utrudnienia w zachowaniu odpowiedniej higieny.

Żwirek drewniany dla kota

Żwirek drewniany dla kota to bardzo dobra alternatywa dla żwirku silikonowego, ponieważ jest to produkt naturalny. Mimo to, wbrew deklaracjom producentów tego typu żwirków na opakowaniu, nie można go spłukiwać w toalecie tak, jak wszystkich innych żwirków.

Żwirek dla kota drewniany, podobnie jak w przypadku żwirku bentonitowego, występuje w różnych rozmiarach granulek. Największe pylą się najmniej, a najmniejsze najbardziej roznoszą się po domu, bo są lekkie i przyklejają się do opuszek w kocich łapkach.

Niewątpliwie dużym plusem, jakim charakteryzuje się żwirek drewniany dla kota, jest to, że świetnie się zbryla, dzięki czemu bardzo łatwo sprzątnąć zarówno kocią kupę, jak i mocz, który dosłownie po chwili ma konsystencję kulki lub innej bryły. Bardzo łatwo więc jest go wyjąć i usunąć. Żwirek drewniany pochłania zapachy w umiarkowany sposób, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w neutralizator zapachów. To coś podobnego do odświeżaczy powietrza, jakie kupujemy do łazienki.

Żwirek kukurydziany dla kota

Żwirek kukurydziany dla kota jest podobny do wyżej opisanego żwirku drewnianego. Również jest całkowicie naturalny. Również jest bardzo wydajny i w podobny sposób pochłania zapachy, jednak ten za pomocą molekuł białka pochodzenia roślinnego. Zwykle posiada neutralny zapach, ale są i takie żwirki kukurydziane, które mają zapach na przykład bryzy morskiej, jak w przypadku firmy Benek.

Żwirek kukurydziany ma pewien minus. Czasem kociaki, ze względu na jego naturalny zapach, próbują go jeść. Jeśli tak się dzieje, trzeba go zmienić na inny produkt, bo może się to źle skończyć.

Tu również warto zwrócić uwagę, że mimo że popularni producenci żwirków kukurydzianych, tacy jak Benek czy Cat’s Best, deklarują możliwość spłukiwania w toalecie, to według polskiego prawa, nie można tego robić. Taki żwirek należy wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Pellet dla kota

Pellet jest najczęściej kojarzony z produktem używanym do ogrzewania. Ale ostatnimi czasy zyskuje coraz większe zaufanie właśnie wśród kocich amatorów. Pellet produkuje się z trocin, a więc jest to kolejny naturalny rodzaj podłoża dla gryzoni czy właśnie kotów. Pellet ma niewielkie granulki. W przeciwieństwie do żwirku drewnianego czy kukurydzianego, nie zbryla się, dlatego pod wpływem wilgoci rozsypie się na drobne trociny.

Jako że pellet dla kotów jest naturalny, to często jest przez nie dużo lepiej tolerowany niż inne rodzaje żwirków. Takiego rodzaju ściółki koty raczej nie próbują jeść.

Pellet dobrze pochłania zapachy i nie pyli się, dlatego nie przyczepia się do łapek kota, a co za tym idzie, nie roznosi się po całym mieszkaniu. Dużym plusem pelletu jest jego cena – jest znacznie niższa niż inne rodzaje żwirków dla kota.

Żwirek zeolitowy dla kota

Żwirek zeolitowy dla kota nie jest zbyt popularną formą ściółki, co nie znaczy, że jest gorszy od innych. Zeolit to naturalny minerał, który posiada porowatą, krystaliczną strukturę. Dzięki swoim właściwościom, umożliwia lepsze dbanie o higienę naszych kotów, zapobiega rozwojowi bakterii. Żwirek zeolitowy dobrze pochłania zapachy i bardzo dobrze się zbryla, ale nie tworzy efektu betonu, z czym często mamy do czynienia w przypadku żwirku bentonitowego. Wrzucony do wody – rozpada się.

Żwirek zeolitowy jest dość tani, dlatego zyskuje coraz większą popularność. Występuje w różnej granulacji i może mieć dodatki różnych substancji zapachowych. Ale z tym trzeba uważać, bo niektóre koty mogą mieć alergie na poszczególne zapachy.

Żwirek do pobierania moczu

Żwirek do pobierania moczu, to taki żwirek, który wsypujemy kotu do kuwety, gdy chcemy pobrać jego mocz do badania. Jest on zbudowany z drobnych perełek z tworzywa sztucznego, który nie wchłania moczu. Dzięki temu można go w prosty sposób pobrać do badania, w przeciwieństwie do innych żwirków, które całkowicie wchłaniają mocz.

Jaki żwirek dla kota – Najpopularniejsze marki

Na rynku artykułów zoologicznych, a dokładniej rzecz biorąc żwirków dla kota, jest wiele różnych produktów wielu firm. Są firmy, które mają po więcej niż jeden rodzaj żwirku danego typu, np. Cats’s Best żwirek drewniany żwirek dla kota ma w czterech odsłonach (plus jeden dla królików i innych małych zwierząt), a Benek żwirek kukurydziany ma zarówno naturalny, jak i np. o zapachu bryzy morskiej. To wszystko sprawia, że niełatwo jest się zdecydować na to, jaki żwirek dla kota będzie najlepszy.

Cat’s Best żwirek

  • Cat’s Best original, Cat’s Best eco plus – to najpopularniejszy i najłatwiej dostępny żwirek tej firmy, to jeden z najczęściej kupowanych żwirków dla kota w ogóle na rynku, z moich obserwacji muszę przyznać, że mimo że dobrze się zbryla, to niestety dość mocno roznosi się po mieszkaniu
  • Cat’s Best Smart Pellets – jest chwalony za to, że mniej się roznosi po mieszkaniu niż ten wyżej
  • Cat’s Best Sensitive – szybko się zbryla, dzięki czemu jest ekonomiczny, nadaje się do kotów wrażliwych, jest bardzo delikatny
  • Cat’s Best Comfort – dobrze się nadaje dla kociąt, nie zbryla się

Benek żwirek

W przeciwieństwie do firmy Cat’s Best, żwirek dla kota Benek ma również inny niż tylko drewniany. Najpopularniejsze żwirki dla kotów Benek:

  • Benek naturalny – to żwirek bentonitowy
  • Benek Super Compact – to również żwirek bentonitowy
  • Benek gwiezdny pył – to żwirek silikonowy
  • Benek Super Uniwersalny – bentonitowy
  • Benek Super lawenda – bentonitowy, ale dodatkowo o zapachu lawendy
  • Benek super corncat – fantastyczny żwirek kukurydziany. Doskonale się zbryla, ale niestety trochę brudzi w mieszkaniu, ale dużo mniej niż wyżej wymieniony Cat’s best original.

Żwirek Bazyl

Żwirek bazyl chwali się tym, że jest jedynym żwirkiem na rynku z dodatkiem nano srebra, z innowacyjną formułą, która całkowicie usuwa nieprzyjemny zapach. Jest przyjazny alergikom, skutecznie chroni przed bakteriami i grzybami. Dodatek nano srebra ma właściwości aseptyczne i dezynfekujące.

Bazyl posiada:

  • Żwirek bentonitowy w różnych rodzajach, a także tańsze i droższe żwirki – premium, universal, ekonomik
  • Żwirek silikonowy, oferuje maksymalną ochronę dzięki nano srebru, który jest naturalnym antybiotykiem
  • Żwirek drewniany w postaci drewnianego pelletu, przyjazny dla kotów-alergików

Bazyl żwirek to zdecydowanie firma godna uwagi i przetestowania, bo jednak ma dość innowacyjne produkty.

Tigerino żwirek

Żwirek Tigerino nie jest tak popularny, jak Cat’s Best czy Benek, ale jest warty zainteresowania. Najpopularniejsze produkty to:

  • Tigerino Crystals Fresh – to silikonowy i zbrylający się żwirek
  • Tigerino Nuggies – to bentonitowy i zbrylający się żwirek
  • Tigerino Crystals – silikonowy
  • Tigerino naturalny – to bentonitowy żwirek

Firma Tigerino posiada w swojej ofercie żwirki bentonitowe i silikonowe. Nie znajdziemy w niej żwirków drewnianych czy kukurydzianych, ale znajdziemy na przykład suszoną trawę, która nada się dla gryzoni.

Żwirek Golden Grey

Firma Golden Grey produktuje żwirek bentonitowy, a jej najpopularniejsze rodzaje to:

  • Golden Grey Master – ciekawostką jest to, że ten bentonitowy żwirek ma zapach pudru dla dzieci
  • Golden Grey White – ten występuje zarówno w postaci naturalnej, jak i o zapachu lawendy
  • Golden Grey Odour

Żwirki Golden Grey charakteryzują się dobrym zbrylaniem i tym, że nie roznoszą się po mieszkaniu.

Żwirek Hilton

Żwirek Hilton jest dość popularny. Ogólnie ta firma ma w swojej ofercie różne produkty dla zwierząt i cieszy się dobrą opinią. Najpopularniejsze żwirki Hilton to:

  • Hilton żwirek bentonitowy zbrylający compact
  • Hilton żwirek bentonitowy zbrylający lawenda
  • Hilton żwirek drewniany
  • Żwirek silikonowy Hilton

Firma ta produkuje różnego rodzaju żwirki.

Co zamiast żwirku dla kota?

Żwirek jest najpopularniejszym podłożem, które wkładamy do kuwety dla kota. Nie jest jednak jedynym. Zatem co zamiast żwirku dla kota? Na różnych forach dyskusyjnych możemy wyczytać, że na przykład ręcznik papierowy. Moim zdaniem to fatalny pomysł, ponieważ kot może chcieć się nim bawić, poza tym na pewno będzie się utrzymywać nieprzyjemny zapach.

Innym rozwiązaniem jest piasek. Jest to znacznie lepszy pomysł niż ręcznik papierowy. Piasek jest akceptowalny, ale trzeba liczyć się z tym, że jest mniej higieniczny i dużo trudniejszy do czyszczenia. Żwirek się zbryla, a piasek nie bardzo, mimo że tworzą się z niego grudki. Nie będzie też przyjemnie pachnieć taka kuweta wypełniona piaskiem.

Jedną z opcji na coś zamiast żwirku są też trociny. Jednakże nie będą one tak dobrze chłonąć zapachów i płynów jak żwirek, więc trzeba się liczyć z tym, że taką kuwetę będzie czuć. Trociny mogą też spleśnieć, więc trzeba je dużo częściej sprzątać.

Żwirek, który można wyrzucać do toalety

Wbrew deklaracjom producentów żwirków, w których piszą oni, że żwirek drewniany i żwirek kukurydziany można spuszczać w toalecie, nie jest to prawdą. Według polskiego prawa, żadnego żwirku nie można w ten sposób utylizować. Nie mają więc sensu pytania typu „czy żwirek silikonowy można wyrzucać do toalety”, „czy żwirek bentonitowy można wyrzucać do toalety”, „czy drewniany żwirek można wrzucać do toalety”, ponieważ nie można żadnego.

Spuszczanie odchodów z resztkami żwirku może skutkować gromadzeniem się w rurach kanalizacyjnych fragment po fragmencie, co skutkuje ograniczeniem ich przepustowości, finalnie powodując zatory.

Jest to szczególnie istotne tam, gdzie z uwagi na niską prędkość przepływu ścieków nie dochodzi do samooczyszczania kanałów sanitarnych

– informuje przedstawicielka Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej (źródło)


Wystarczy też skorzystać z dostępnych wyszukiwarek pomagających rozwiązać nasze dylematy pt. „czy żwirek można wrzucać do toalety”, np. tutaj: Odchody zwierząt – wyrzuć do pojemnika na odpady zmieszane.

Poza „naszymi” domowymi przewodami kanalizacyjnymi, istnieje również ryzyko uszkodzenia urządzeń i pomp w całym systemie kanalizacyjnym oraz w oczyszczalni poprzed nadmierne zużycie.

To w ostateczności może spowodować pogorszenie procesu oczyszczania ścieków.

– ostrzega przedstawicielka Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (źródło: tamże).

O tyle, o ile niektórzy mają zrozumiałe wątpliwości czy w toalecie można spuszczać żwirek kukurydziany lub drewniany, to spuszczanie w toalecie żwirku bentonitowego może już mocno zagrażać kanalizacji i to w szybkim czasie. Żwirki o właściwościach silnie higroskopijnych (chłonących mocno wodę, zbrylających się w znaczny sposób) doprowadzają do zatykania rur już w mieszkaniu (zapchana toaleta żwirkiem dla kota nie jest niczym przyjemnym), nie wspominając już o wybijaniu nieczystości do wnętrza.

Abstrahując już od wyrzucania żwirku do toalety ze względów ekologicznych i czysto higienicznych, to spuszczanie go w kibelku jest sprzeczne z polskim prawem. Jak mówi ustawa z 7 czerwca 2001 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (link do ustawy):

Zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych:
1) odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym
(Dziennik Ustaw 2001 Nr 72 poz. 747 Art. 9.).

Jak widać, nie możemy spłukiwać żwirku w toalecie, żadnego, nawet tego biodegradowalnego, mimo że producenci często wprowadzają nas w błąd. Nie istnieje coś takiego, jak żwirek dla kota do toalety.

Gdzie wyrzucać żwirek z kuwety?

Wiemy już, że nie ma takiego żwirku, który można spuszczać w toalecie. W takim razie, gdzie wyrzucać zużyty żwirek?

Odpowiadając jednym zdaniem: żwirek wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Poniżej wyjaśnimy szczegółowiej, dlaczego nie do bio i nie w inne miejsca.

Raczej nikt nie ma dylematów związanych z tym, gdzie wyrzucać żwirek bentonitowy czy silikonowy, są to bowiem żwirki sztuczne, nie są biologiczne. A z definicji, do pojemników bio, powinny trafiać odpady, które można kompostować (uwaga! Często też mylnie wyrzucamy do „bio” resztki mięsa, a to błąd, takie odpady powinny trafić do pojemnika na śmieci zmieszane).

Dylemat stanowi to, gdzie wyrzucać żwirek kukurydziany, w końcu to produkt naturalny i można go kompostować. Wydawać by się mogło, że jest to oczywiste. Jednak nie. Każdy rodzaj żwirku – bentonitowy, silikonowy, kukurydziany, drewniany itd. Wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Nawet jeśli wyrzucamy same odchody lub tym bardziej jeśli wyrzucamy same odchody.

Jak wyczytamy na stronie wrocławskiej spółki Ekosystem:

“Warto pamiętać, że biodegradowalność nie oznacza kompostowalności.

Oraz

W przypadku żwirku, z którego nie korzystało żadne zwierzę, należy z nim postępować zgodnie z oznaczeniami wskazanymi na opakowaniu (źródło)

Jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało

Najbardziej wchłaniający nieprzyjemne zapachy jest żwirek silikonowy. To żwirek dla kota pochłaniający zapach tak dobrze, że goście w domu nie wiedzą, że mamy sierściucha. Bardzo dobrze wchłania koci mocz. Dodatkowym atutem takiego żwirku jest to, że nie roznosi się za bardzo i nie robi bałaganu wokół kuwety.

Trzeba jednak zauważyć, że smród z kuwety zależy nie tylko od wyboru samego żwirku. Trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu nieczystości – zarówno grudek po moczu, jak i kupek. Dla niektórych dobrym rozwiązaniem jest również zamykana kuweta, bo dzięki braku otwartej przestrzeni, mniej nieprzyjemnych zapachów wydostaje się na zewnątrz.

Zapach do żwirku dla kota

Na rynku istnieją żwirki zapachowe, które w pewien sposób potrafią neutralizować zapachy. Nie każdy kot jednak takie zaakceptuje. Trzeba uważać zwłaszcza w przypadku kotów z alergiami.

Są również dodatki do żwirków, jednakże mogą one przynieść podobny efekt jak żwirki zapachowe.

Dlatego lepszym rozwiązaniem może być zapach do żwirku dla kota, a raczej neutralizator zapachów. Moim zdaniem, najlepszy ma firma Benek, o zapachu zielonej herbaty. Warto tutaj zauważyć, że ważniejsze są neutralizatory zapachów niż odświeżacze powietrza, bo te drugie sprawiają jedynie, że powietrze pachnie i kupą i kwiatkami.

Jak często wymieniać żwirek kotu?

To, jak często zmieniać żwirek w kuwecie, zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj żwirku wybierzemy oraz od tego, jak często załatwia się nasz kot (lub nasze koty). Dorosły kot robi średnio 1-2 kupy dziennie i 3-4 siku. Mały, który je więcej, chodzi do toalety relatywnie częściej. Jeśli mamy więcej kotów i załatwiają się one do jednej kuwety, to sprawa wygląda jeszcze inaczej.

Jeśli żwirek się zbryla, to powinniśmy wymieniać całą kuwetę raz na 3-4 tygodnie. Wtedy też dobrze jest umyć porządnie kuwetę i ją zdezynfekować. Jeśli używamy żwirku niezbrylającego, powinniśmy całą kuwetę oczyszczać co najmniej raz w tygodniu.

Porada:

Jeśli żwirek przyczepia się do dna kuwety, to znak, że jest go za mało. Warto dosypać więcej, wtedy nie będzie się przyczepiał, a co za tym idzie, nie będzie się rozpadał podczas usuwania go łopatką, co z kolei zaoszczędzi nam czasu przy sprzątaniu.

Ile żwirku wsypać do kuwety?

Nie wiesz, ile się sypie żwirku do kuwety? Odpowiednia ilość to właśnie taka, żeby nieczystości, podczas załatwiania się, nie sięgały dna. Najlepiej, jeśli wysokość warstwy wynosi około 10 cm. Trzeba pamiętać o tym, żeby na bieżąco dosypywać mniej więcej tyle żwirku, ile się wyrzuciło.

To, jak często wymieniać żwirek w kuwecie, a co za tym idzie, ile żwirku wsypać, zależy jeszcze od tego, ile kot ma kuwet. Najczęściej jednak ma tylko jedną.

Na ile starcza żwirek dla kota?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, na ile starcza żwirek dla kota. Wszystko zależy od tego, jaki typ żwirku używamy i jaki rozmiar opakowania kupujemy. Najbardziej ekonomiczne są wielkie opakowania, takie po 40 litrów i wtedy taki żwirek powinien wystarczyć na kilka miesięcy, jeśli mamy jednego, dorosłego kota, który załatwia się średnio 1-3 razy dziennie.

Żwirek dla kota, który się nie roznosi

Niestety, jako właściciele kotów, jesteśmy niejako zmuszeni cierpieć z powodu żwirku roznoszącego się po całym mieszkaniu na łapkach naszych zwierzaków. Marzeniem chyba każdej kociej mamy jest żwirek dla kota, który się nie roznosi.

Nie da się tego problemu wyeliminować całkowicie, ale można tak zadbać o dobór żwirku i elementów poza nim, by roznoszenie się żwirku maksymalnie zmniejszyć.

Większa kuweta

Być może przyczyną roznoszenia się żwirku jest zbyt mała kuweta. Warto wtedy rozważyć kupno większej. Kiedy jest za mała? Kiedy kot, zakopując swoje odchody może z trudnością się ruszyć, odwrócić, gdy ledwo ruszy łapką, cały żwirek wypada poza nią. Dobrym rozwiązaniem jest też kupno kuwety o wyższych ściankach lub kuwety zakrytej.

Zmiana żwirku na żwirek dla kota, który się nie roznosi

Jak już ustaliliśmy, nie ma takiego żwirku dla kota, który się nie roznosi, są jednak takie, które roznoszą się znacznie mniej niż inne. Najbardziej będą się roznosić te, które najbardziej się pylą, czyli te najdrobniejsze. Żwirki drewniane roznoszą się dużo bardziej niż silikonowe. W przypadku żwirku bentonitowego to zależy – są takie, które są drobnoziarniste – te będą się roznosić i te gruboziarniste – które roznosić się będą znacznie mniej.

Ogólnie za najmniej roznoszące się żwirki uchodzą te silikonowe, jednak nie każdy kot je akceptuje.

Podkładka pod kuwetę

Są na rynku różnego rodzaju maty i podkładki, które kładziemy trochę pod kuwetę i trochę tak, by wystawały przed. Dzięki temu kot, wyskakując z kuwety, najpierw ląduje tam, dzięki czemu pierwsza warstwa żwirku zostaje i nie trafia do reszty mieszkania.

Rodzajów takich mat jest kilka, różnią się materiałem wykonania oraz ceną. Musimy sami wybrać taką, która będzie dla nas najlepsza. Niestety, najczęściej dopiero testując poszczególne produkty trafiamy na tę idealną.

Odkurzacz obok kuwety

Dobrym rozwiązaniem na nieroznoszenie się żwirku po mieszkaniu, jest postawienie odkurzacza i sprzątanie miejsca wokół kuwety na bieżąco. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale pozwala jednak zachować porządek. 

Jaki żwirek dla małego kota

jaki żwirek dla kota

Zastanawiasz się, jaki żwirek dla kociąt wybrać? Z zasady małe koty nie potrzebują innego żwirku niż koty dorosłe. Czasem jednak zdarza się im jeść żwirek drewniany lub kukurydziany, jeśli się tak zdarzy, trzeba go zmienić na inny.

Mały kot na pewno wygodniej będzie się czuł w kuwecie, w której granulki nie są zbyt grube i nie wbijają się boleśnie w łapki. Pod tym względem i pod kątem ewentualnego zjadania żwirku, najlepszy może się okazać żwirek bentonitowy.

Jaki żwirek dla kota długowłosego?

Jeśli nie wiesz, jaki żwirek dla kota długowłosego wybrać, zastanów się nad żwirkiem drewnianym, które, mimo tego, że trochę się roznoszą po mieszkaniu, to w całości zbrylają się pod wpływem wilgoci. Dzięki temu mniej się przyczepiają do sierści. Przykładowo, dla kotów długowłosych, świetnie sprawdzi się żwirek Cat’s Best Gold z drobnymi, drewnianymi pałeczkami.

Żwirek dla kota zbrylający

Najlepiej zbrylają się żwirki bentonitowe, najlepiej też wchłaniają wilgoć. Zatem jeśli jest dla nas ważny żwirek dla kota zbrylający, to powinniśmy postawić na ten typ żwirku.


Dobrze zbrylają się również żwirki drewniane lub żwirki kukurydziane. Dodatkowo, ich wielkim plusem jest to, że są ekologiczne.

Żwirek dla kota – gdzie kupić?

Żwirek dla kota możemy kupić już nie tylko w sklepach zoologicznych stacjonarnych oraz internetowych. Obecnie, jeśli zastanawiamy się nad tym, gdzie kupić żwirek dla kota, wystarczy że pójdziemy do któregoś z supermarketu lub dyskontu

Żwirek dla kota Biedronka

W regularnej ofercie mamy do wyboru:

– żwirek silikonowy biedronka KITTY

– żwirek drewniany biedronka KITTY – uniwersalny – nada się też dla gryzoni i królików

– żwirek dla kota z Biedronki Bentonitowy zbrylający się compact – KITTY

Żwirek dla kota Lidl

Dostępne w Lidlu żwirki dla kota:

– Żwirek silikonowy LIDL Coshida

– Żwirek Lidl Ultra biały, bentonitowy

– Żwirek Lidl Super chłonny Coshida

Żwirek dla kota Rossmann

Jeśli chodzi o żwirek dla kota z Rossmann, to do wyboru mamy żwirki z serii PRINCE, są to:

– Prince Żwirek roślinny (dostępny w papierowym opakowaniu)

– Prince Żwirek bentonitowy compact baby powder

– Prince żwirek silikonowy Rossmann

Żwirek dla kota Tesco

 Jeśli mowa o Tesco żwirek dla kota jest tutaj dostępny nie tylko marki własnej Tesco, ale i innych znanych firm. Są tu dostępne np.

– żwirki marki Brunos

– Żwirek dla kota Tesco compact

– Żwirek drewniany Tesco 7 l

I inne

Żwirek dla kota Allegro

Jeśli chodzi o allegro żwirek dla kota jest tutaj dostępny właściwie każdej marki, poza marketową, znajdziemy tutaj żwirek silikonowy dla kota allegro, żwirek drewniany, kukurydziany, takich marek jak Benek, Cats Best i wszystkich innych. Allegro jest bowiem miejscem, w którym znajdziemy wszystko.

Jaki żwirek dla kota – podsumowanie

Powyższy artykuł chyba pozwolił dość dogłębnie opisać temat żwirku dla kota. Mam nadzieję, że pomogłam Ci wybrać najlepszy żwirek dla kota. Pamiętaj – dobry żwirek to taki, który będzie pasował zarówno kotu, jak i jego domownikom – tak, bo to my jesteśmy domownikami kota ;).

Kot

2 komentarze

  1. Joanna z Apollo Fluffy Cat

    Wspaniały i naprawdę kompleksowy artykuł.
    Dziękuję za wzmiankę o moim artykule Apollo Fluffy Cat na temat poprawnych metod utylizacji żwirków i kocich odchodów. Jest mi niezmiernie miło, że misja edukacyjna Apollo niesie się w świat i coraz więcej opiekunów kotów wie, jak postępować ze zużytym żwirkiem, jak robić to zgodnie z prawem i nie szkodzić przy tym środowisku.
    Chciałam jednak poprosić o dokonanie małej korekty. Cytat dotyczący kompostowalności i biodegradowalności, który przedstawiliście jako pochodzący ze strony spółki Ekosystem, pochodzi właśnie z mojego artykułu i jest fragmentem udzielonej mi przez przedstawiciela medialnego Ekosystem wypowiedzi. Będę wdzięczna za dokonanie tej małej korekty 🙂
    Pozdrawiamy,
    Joanna i Apollo

    Odpowiedz
    • Magda

      Cześć Joanno, dzięki za miłe słowa. Oczywiście już poprawiłam, wybacz!

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również