Jeśli zdecydowałeś się na kupno rasowego psa z rodowodem, na pewno zastanawiasz się jak wybrać dobrą hodowlę, w której szczeniaki będą zdrowe, dobrze socjalizowane oraz odpowiednio przygotowane pod względem genetycznym. Poniżej znajdziesz kilka porad, które warto wziąć sobie do serca podczas poszukiwania hodowli.
Spis treści
Daj sobie czas na wybór hodowli
Wybór pieska pod wpływem emocji raczej nie jest dobrym pomysłem. Warto dać sobie czas na porządne poszukanie informacji na temat danej rasy, hodowli w Polsce lub poza nią, opinii ludzi, którzy nabyli szczeniaka od hodowców. W tym celu możesz przeszukiwać fora internetowe, odwiedzać oficjalne strony – dobrze, gdy mają swoją stronę i dzielą się tam informacjami np. o planowanych miotach. Zdarza się, że hodowle prowadzą swoje kanały na Youtube, więc tam będziesz mógł zobaczyć pieski na filmach. Kopalnią wiedzy są również grupy Facebookowe, z pewnością dla każdej rasy istnieje przynajmniej kilka takich grup. Możesz tam dołączyć zanim będziesz posiadaczem psa i poczytać, co inne osoby piszą o poszczególnych hodowlach. Zdarza się, że administratorzy takich grup prowadzą spisy hodowli danej rasy. Ponadto z pewnością pojawiają się posty dotyczące piesków z konkretnych miejsc.
Porozmawiaj z hodowcą
Nie będzie w tym nic złego, jeśli zadzwonisz do hodowcy i będziesz zadawać różne pytania. Jeśli jest to człowiek cierpliwy i z empatią, a w dodatku zależy mu na tym, aby jego szczenięta trafiły w dobre ręce, będzie się starał odpowiadać nawet na najbardziej banalne pytania szczegółowo i uprzejmie. Przecież może się zdarzyć, że osoba, która nie miała wcześniej psa, będzie bardzo wielu rzeczy nieświadoma. Lepiej w takiej sytuacji zapytać o wszystko, co możliwe. To hodowca powinien być osobą, która udzieli wyczerpujących informacji przyszłemu właścicielowi psa.
Odwiedź pieska
Jeżeli masz możliwość odwiedzić wybraną przez siebie hodowlę wcześniej niż w dniu odbioru pupila – zrób to. Może się to okazać kluczowym elementem w wyborze dobrej hodowli. Hodowca nie powinien mieć żadnych obiekcji, żeby cię zaprosić i zapoznać wcześniej ze szczeniakami. Przy okazji zobaczysz jak psy żyją czy są członkiem rodziny, czy mają dostęp do wybiegu, jak są przetrzymywane, jak śpią. Jeśli zostaniesz zaproszony w miejsce, gdzie tylko nastąpi “prezentacja” szczeniaka, a nie zobaczysz wszystkich tych aspektów wymienionych wcześniej, to powinna ci się zapalić czerwona lampka, bo może oznaczać to, że są na tyle złe warunki dla psów, że hodowca chce je przed tobą ukryć.
To samo tyczy się momentu, gdy będziesz odbierał psa bez wcześniejszej wizyty. Raczej źle będzie świadczyć, jeśli przekazanie nastąpi np. na ulicy albo w jakimś publicznym miejscu. Zastanów się wtedy, dlaczego hodowca nie chce pokazać warunków w jakich żyją zwierzęta. Pamiętaj, że będzie to ostatni moment, żeby się wycofać albo zadać dodatkowe pytania i przemyśleć wybór jeszcze raz.
Zobacz matkę (rodziców) i wypytaj o nich
Jeśli zostaniesz zaproszony do miejsca prowadzenia hodowli, ale nie tylko, bo możesz to zrobić również wcześniej np. poprzez telefon warto zapytać o matkę szczeniąt. Moim zdaniem możesz pytać o wszystko, zarówno o cechy charakteru jak i o wygląd. Jeśli natomiast poznasz suczkę przyjrzyj się jej na żywo, czy jest zdrowym pełnym radości psem. Rzadziej, ale jest to również w niektórych przypadkach możliwe, można poznać ojca szczeniąt, jeśli pochodzi z innej hodowli to przynajmniej popytaj
Słuchaj hodowcy
Podczas rozmowy z hodowcą zwracaj uwagę na to jak się wypowiada on o swoich psach oraz czy ma wiedzę na temat prowadzenia hodowli. Oczywiście jako osobie nieznającej tematu trudno będzie ci zweryfikować, czy mówi prawdę czy tylko ładnie opowiada. Ale zawsze da to jakiś pogląd na to, czy prowadzi hodowlę profesjonalnie. Możesz zapytać o zasady doboru rodziców dla szczeniąt lub o przebieg porodu. Powinno to pomóc w odpowiedzi na pytanie jak wybrać dobrą hodowlę psów.
Stowarzyszenia, związki
Jeszcze przed wyborem hodowli będzie cię czekać wybór tego czy chcesz, żeby należała ona do Związku Kynologicznego w Polsce czy też jakiegoś stowarzyszenia. Przed wyborem lub przeglądając oferty, warto sprawdzać czy dany związek istnieje naprawdę oraz czy dana hodowla jest zarejestrowana w danym stowarzyszeniu. Oszustów niestety nie brakuje i każdy może w ogłoszeniu czy na Facebooku wpisać co chce. Handlarze zwierzętami często korzystają z niewiedzy ludzi i zarabiają w ten sposób pieniądze. Zatem sprawdzenie stowarzyszenia, hodowli i osoby z imienia i nazwiska to jest podstawa. Natomiast kwestia Związku Kynologicznego i stowarzyszeń to temat na osobny artykuł.
Hodowle, pseudohodowle
Gdy zastanawiasz się jak wybrać dobrą hodowlę nie sposób w tym miejscu wspomnieć czym jest pseudohodowla. Wg definicji jest to “niezarejestrowana hodowla nierasowych, nie rodowodowych zwierząt domowych, nieposiadająca uprawnień hodowlanych.” Jednak hodowla, która w teorii jest legalna, ale nie zapewnia dobrostanu zwierząt jest również pseudohodowlą. Najczęściej podejrzanie niska cena zwierzęcia może wskazywać na to, że mamy do czynienia z pseudohodowlą.
Jak widzisz jest wiele aspektów, które należy uwzględnić przy wyborze dobrej hodowli. Pamiętaj, że wybór ten może mieć wpływ na kolejne kilkanaście lat twojego życia z pupilem.
0 komentarzy
Funkcja trackback/Funkcja pingback