Jak wybrać akcesoria dla gryzoni?

22 12 2020 | Akcesoria | 0 komentarzy

j

Autor: Magda

Czas czytania: / Liczba słów:

Każde zwierzę potrzebuje rozrywki. O ile z psiakiem można pobawić się choćby w rzucanie piłeczki to zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja z gryzoniami. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiednich akcesoriów do zabawy. Ale także trzeba pamiętać o pielęgnacji tych małych zwierzątek i także tutaj niezbędne są choćby szczotki.

Dla zdrowia i do zabawyGryzonie są dosyć specyficznymi zwierzętami i większość z nich uwielbia spędzać czas gryząc. A jeżeli nie mają czego gryźć to gryzą kraty z klatki, a w ostateczności siebie. Znudzone zwierzę może mieć problemy i przejawiać dysfunkcyjne zachowania, ale i te autoagresywne. Stąd każdy opiekun powinien pamiętać, że tym zwierzętom nie wystarczy tylko pełna miska jedzenia lecz też odpowiednie akcesoria są niezbędne. Jednym z najważniejszych są wszelkiego rodzaju gryzaki. Tutaj możecie wybrać oczywiście kolby czy szyszki, albo kostki wapienne, na których mogą ścierać zęby, ale można też postawić na gryzaki w formie drzewek czy też gałązek. Ponadto niezbędne są akcesoria to pielęgnacji. Tutaj jednym z najważniejszych są oczywiście kleszczyki do pazurków, dzięki którym można szybo, bezpiecznie i bezboleśnie obciąć je, a każdy opiekun gryzonia wie, że co jak co, ale zwierzęta obcinania pazurków naprawdę nie lubią. Ponadto zwierzęta z długom sierścią trzeba wyczesywać stąd niezbędne jest zaopatrzenie się we właściwą szczotkę.

Akcesoria niezbędne dla każdego zwierzęciaAkcesoria należy oczywiście dopierać do danego gatunku zwierzęcia. Klasycznym przykładem są chomiki, które powinny posiadać w klatce kółko, gdyż uwielbiają biegać. Wiele myszy także preferuje taką rozrywkę, z kolei szczury już niezupełnie i w ich przypadku najlepiej sprawdzają się drewniane zabawki, które mogą gryźć dowoli. Każde zwierzę lubi także odpocząć i zwyczajnie schować się tak jak to robiłoby w naturze. Stąd w klatce można umieścić też domek do którego mogą wejść. Można także wybrać model z drabinką. Ale to nie koniec możliwości, bo ciekawym wyborem są tez podwieszane hamaki, które można zamontować pomiędzy kratami czy tez tunele, w których zwierzaki mogą biegać czy nawet mini place zabaw.

Wyposażenie klatki czy pojemnika mają znaczenieKażdy opiekun powinien zadać sobie pytanie czy jest w stanie sprostać wymaganiom gryzonia, bo wbrew pozorom te zwierzęta są wymagające i jeżeli nie będą odpowiednio otoczone opieką to zazwyczaj będą każdą wolną chwilę wykorzystywać i próbować ucieczek. Zatem na samym początku należy wybrać miejsce, gdzie zwierzę będzie mieszkać. Najlepszym wyborem są wentylowane pojemniki bądź tez klatki. Absolutnie nie należy wybierać akwarium, gdyż zwierzęta w nim zwyczajnie się duszą. Wielkość także powinna być dobrana do zwierzęcia i absolutnie nie może być zbyt mała. „Mieszkanie” powinno być podzielone na strefy, a więc w jednej powinna znaleźć się kuweta. Na przeciwko miejsce, gdzie zwierzak będzie jadł i pił oraz ważne jest też urządzenie miejsca wypoczynku i zabawy. Stąd poza zakupem kuwety należy też zakupić miseczkę na ziarna i najlepiej, aby była ona ciężka, czyli ze szkła, gdyż tylko tak gryzoń nie będzie wyrzucał jedzenia. Do tego warto też zakupić poidełko. Jest to lepszy wybór niż miseczka na wodę, bo jeżeli zwierzę wyleje wodę i zaleje ziarna to może się zatruć, a niestety takie zatrucie jest niebezpieczne, szczególnie dla bardzo delikatnych świnek morskich. W przypadku poidełek nie trzeba się o to martwić. Warto też zakupić wspomniany wcześniej domek czy hamak, ale i zabawkę, może być nią choćby drewniany hantel z ukrytym dzwonkiem. Gwarantujemy, że da on zwierzęciu wiele radości.

Zwierzęta trzeba wypuszczać z klatkiZwierzęta takie jak choćby świnki czy szczury należy wypuszczać z klatki, aby zaznały ruchu. Jeżeli zwierzę będzie socjalizowane to nie będzie próbował ucieczek. Tak naprawdę wystarczy tylko godzina czy dwie i po tym czasie zwierzę może wrócić do swojego domu. Oczywiście należy zabezpieczyć teren. Dla chomików czy myszy wiele osób kupuje także kule go biegania, dzięki którym mogą one się przemieszczać nawet po całym domu, jednocześnie nie trzeba się martwić tym, że uciekną.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również