Jak wprowadzić nowego zwierzaka do domu?

07 06 2021 | Nowy domownik | 0 komentarzy

j

Autor: Magda

Czas czytania: / Liczba słów:

Jeżeli chcemy posiadać zwierzaka w swoim domu, to nieważne czy to ma być kot, pies czy papuga, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Powinniśmy przede wszystkim bardzo starannie przemyśleć naszą decyzję oraz zdawać sobie sprawę, że posiadanie zwierzaka to nie tylko przyjemności, ale także masa obowiązków. Powinniśmy też znaleźć czas na zajmowanie się nim. Każde zwierzątko potrzebuje zainteresowania, a podczas nieobecności właściciela bardzo za nim tęskni. To czy będziemy w stanie podołać opiece nad zwierzakiem musi być przemyślane przed jego przyniesieniem do domu. Zwierzę to nie przedmiot, który możemy oddać jak nam się znudzi lub nie spodoba.

Nowy zwierzak w domu

Kiedy już jesteśmy właścicielami czworonoga – psa lub kota, to często zastanawiamy się, jak by na nowego zwierzaka zareagował nasz pupil. Boimy się , że „nowy” nie zostanie zaakceptowany i ciągle między zwierzakami będzie dochodziło do konfliktów. Wiadomo, w każdym stadzie jest przewódca – w tym wypadku człowiek, a dokładnie właściciel zwierzaków i to jego zadaniem jest tak pokierować swoje stado, aby nie dochodziło w nim do konfliktów. To na właścicielu spoczywa brzemię dobrego wprowadzenia zwierzaka do domu, bo od tego naprawdę dużo zależy. Proces akceptacji wymaga czasu. Zwierzęta nie muszą się uwielbiać nawzajem, ważne aby się tolerowały i nie wyrządzały sobie krzywdy nawzajem. Oto kilka zasad postępować ze zwierzakami, aby proces akceptacji i zaklimatyzowania był jak najszybszy i najmniej odczuwalny.

1. Nie pozostawiaj zwierzaków bez kontroli. Zwłaszcza w pierwszych dniach ich wspólnego bytowania.

2. Każdy zwierzak powinien mieć swoje rzeczy osobiste. Każdy pies czy kot powinien posiadać osobne miski czy legowisko. Unikniemy wtedy sporu podczas posiłków czy odpoczynku. Najlepiej już przed przyniesieniem nowego zwierzaka do domu zakupić mu wszystkie niezbędne akcesoria, aby nie było potrzeby zabierania ich od zwierzaka rezydenta. Zwierzęta przywiązują się do swoich rzeczy i mogłoby się to spotkać z niezadowoleniem ze strony właściciela rzeczy. Dlatego wcześniejsze zrobienie wyprawki jest takie ważne.

3. Poświęcaj zwierzętom po tyle samo uwagi, baw się z nimi , głaszcz i pieść, a nie pozostawiaj samych sobie.

4. Nie faworyzuj nowego zwierzaka. Nie pomoże to w jego zaklimatyzowaniu, a wręcz przeciwnie. Może nie zostać zaakceptowany przez naszego czworonoga, gdyż poczuje, że jego pozycja w stadzie uległa zagrożeniu. Nie możemy dać mu odczuć, że przez nowe zwierzę będziemy mieli dla niego mniej czasu. W przeciwnym razie poczuje się zazdrosny i będzie starał się wyeliminować tzw. „zagrożenie”.

5. Nie zmieniaj zachowania w stosunku do zwierzaka rezydenta, nie pozwól poczuć mu, że zszedł na drugi plan.

6. Nie zabieraj na spacer tylko jednego zwierzaka lub nie rób tego na zmianę. Jeśli decydujesz się na wyjście zabieraj dwa jednocześnie. W końcu panuje równouprawnienie , a nie faworyzacja.

7. Pozwól zwierzętom na samoistne dotarcie się. Każdy potrzebuje trochę czasu, aby odnaleźć się w nowej sytuacji, zwierzęta także. Nie przyśpieszysz tego procesu na siłę.

Akceptacja i zaaklimatyzowanie się

Tak naprawdę na cały proces akceptacji i zaklimatyzowania się zwierząt my jako właściciele mamy ogromny wpływ. Pamiętajmy, że nie tylko „nowy” osobnik jest postawiony w stresującej sytuacji, ale także nasz rezydent. Dla niego także jest to nowa, niecodzienna sytuacja i także ją przeżywa. Potrzebuje więc naszego zainteresowania i pomocy w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Dlatego to na naszych barkach i innych domowników spoczywa obowiązek, aby proces klimatyzacji przebiegał bezproblemowo. Oczywiście każde zwierzę jest inne i posiada inne cechy oraz charakter. Czasem może zdarzyć się tak, ze zwierzęta nie będą za sobą przepadały i jak tylko nadarzy się okazja to będą sobie dokuczały. To tak samo jak z ludźmi. Nie każdy z każdym się dogada i będzie umiał wspólnie egzystować.

Jeżeli jedno zwierzę dokucza drugiemu nie egzekwujmy takiego zachowania karą cielesną. To nie pomoże , a nawet może doprowadzić do zaostrzenia się sporu pomiędzy zwierzakami. Nie możemy tego oczywiście tolerować, ale wystarczy je skarcić czy stanowczo zakazać takiego zachowania wydając odpowiednią komendę.

Podsumowanie

Bardzo często zwierzęta jednak szybko nawiązują ze sobą dobry kontakt i świetnie się dogadują. Nawet można zauważyć, że w we dwójkę mają więcej energii niż jak był wcześniej zwierzak sam. Po prostu w stadzie im raźniej i weselej. Kiedy my jesteśmy zajęci pracą i nie możemy poświęcić im czasu nie czują się takie osamotnione mając siebie nawzajem. Mitem jest także twierdzenie, że pies z kotem się nigdy nie dogada. Bardzo często zwierzęta lubią się nawzajem, albo chociaż tolerują i nie wyrządzają sobie krzywdy. Najszybciej klimatyzują się młode osobniki. Wtedy zwierzak rezydent zazwyczaj przejmuje rolę opiekuna w stadzie i instynktownie dba o nowego młodego członka rodziny. To naturalny instynkt zwierzęcy, który czasem pozwala ułatwić proces zaakceptowania nowego zwierzaka przez domowego rezydenta.

Kot / pies

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również