Jak się przygotować na pojawienie się kota w domu

14 11 2020 | Nowy domownik | 0 komentarzy

j

Autor: Magda

Czas czytania: / Liczba słów:

Podejmując decyzję o przygarnięciu pod swój dach kota, powinniśmy liczyć się z szeregiem różnych konsekwencji. Po pierwsze, aby zaopiekować się zwierzakiem, należy mieć odpowiednie warunki do jego wychowywania. Dlatego też nasz dom powinien być przygotowany na przyjęcie nowego mieszkańca pod każdym względem. Również my sami musimy decyzję taką przemyśleć oraz poświęcić maksimum uwagi nowemu pupilowi. Koty to zwierzęta ciekawskie, które potrafią przeszukać każdy kąt. Z tego powodu warto pomyśleć o zabezpieczeniu konkretnych pomieszczeń oraz o zapewnieniu czworonożnemu przyjacielowi odpowiedniej rozrywki.

Proces adaptacji kota w nowym miejscu to sprawa indywidualna każdego pupila

Pupile, które mieszkają wraz z właścicielami w bloku, często spędzają całe dnie w domu. Wynika to przede wszystkim z dbałości o ich bezpieczeństwo i komfort. Koty spacerując na zewnątrz mogą bać się zgiełku wielkiego miasta i hałasu wszechobecnych samochodów. Z tego powodu niezbędnymi elementami wyposażenia domu, w które należy zainwestować przed pojawieniem się kota są kuwety, legowiska czy miski na wodę i jedzenie. Kot, który zmienia otoczenie i przybywa w nowe, nieznane mu miejsce może być bardzo zestresowany. Dlatego zapewnienie mu odpowiedniego miejsca w domu, w którym poczuje się komfortowo to jedna z podstawowych czynności nowego właściciela. Pupil musi mieć zapewniony spokój w pierwszych dniach przebywania w domu. Najlepiej jest nie zostawiać go od razu samemu sobie, lecz poczekać aż zwierzę się zadomowi i odnajdzie dla siebie dogodny kącik. Kot musi spokojnie, w swoim własnym tempie zapoznać się z nowym lokum, w którym spędzi być może resztę życia.

Zwierzaki często z obawy przed nieznanym mogą wyszukiwać dla siebie przeróżne kryjówki w domu. Ważne jest, aby nie wyciągać z nich kota na siłę. Kiedy pupil zobaczy, że nic mu nie grozi, na pewno sam zdecyduje się wyjść z ukrycia, aby poznać nowego właściciela i otoczenie. Czas trwania procesu adaptacji jest sprawą indywidualną każdego czworonoga. To, ile czasu zwierzę poświęci na przyzwyczajenie się do nieznanego mu lokum zależy tylko i wyłącznie od niego. Nie należy zatem stwarzać zbędnych bodźców zewnętrznych, aby dodatkowo nie stresować kota nową sytuacją.

Jak zapewnić kotu komfort i bezpieczeństwo w naszym domu?

Przed pojawieniem się pupila w domu, należy pomyśleć o zabezpieczeniu okien oraz drzwi, które mogą stwarzać ryzyko ucieczki zwierzaka. Konsekwencją takiego zaniedbania dosyć często są wypadki, którym może ulec zestresowany futrzak. Koty to zwinne i szybie zwierzęta, które przy chwili nieuwagi właściciela mogą wydostać się z domu niepostrzeżenie. Zabezpieczenie drzwi i okien jest szczególnie istotne podczas naszej nieobecności w domu. Kiedy kot się czegoś wystraszy lub zainteresuje go widok ptaka za oknem, może próbować wydostać się, na przykład przez uchylone okno. Zwierzę narażone jest w takiej sytuacji na różnorodne wypadki, na przykład na zawiśnięcie w ramie uchylonego okna.

Jak zabezpieczyć dom?

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie roślin oraz cennych szklanych czy ceramicznych przedmiotów przed pupilem. Niedbałość w tej sprawie może prowadzić nie tylko do narobienia bałaganu przez zwierzaka, ale także narazi go na dodatkowy stres i ryzyko wypadków. Koty to bardzo ciekawskie czworonogi. Praktycznie nie ma dla nich miejsca, do którego się nie wcisną. Uwielbiają skakać po parapetach, szafkach i innych meblach, na których często zostawiamy przeróżne przedmioty. Niezabezpieczenie ich grozi pogryzieniem przez kota, podrapaniem oraz zniszczeniem poprzez strącenie takich rzeczy z wysokości. Niebezpieczne oraz szkodliwe dla pupili są również niektóre rośliny oraz środki chemiczne pozostawione na wierzchu. Ciekawski kot a pewno pokusi się o sprawdzenie zawartości pojemników z chemią czy innymi szkodliwymi dla niego substancjami. Warto pomyśleć także o doborze lub całkowitej rezygnacji z firanek przed pojawieniem się w domu kota. Wspinaczka po nich może stanowić idealną rozrywkę dla znudzonego pupila, który narażony będzie na upadek z wysokości lub przygniecenie spadającym karniszem.

Kot

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również