Jak nauczyć szczeniaka czystości?

25 09 2020 | Wychowanie | 0 komentarzy

j

Autor: Magda

Czas czytania: / Liczba słów:

Wyznaczone miejsca do załatwiania potrzeb

Nie od razu Rzym zbudowano i tak samo nie od razu nauczysz swojego szczeniaka załatwiania własnych potrzeb na podwórku. Kiedy piesek jest jeszcze naprawdę mały, należy wyznaczyć mu dwa miejsca do załatwiania potrzeb. Pierwsze i najważniejsze na dworze, oraz drugie w domu. Skorzystaj z podkładów higienicznych, w które będzie wsiąkał mocz, dzięki czemu podłoga i szczeniak będą suche. Takie podkłady najlepiej połóż blisko drzwi wyjściowych. Za każdym razem, kiedy zauważysz, że piesek zaczyna robić siku, przenoś go na taką matę, dzięki temu szybko nauczy się, że w domu może jedynie swoje potrzeby załatwiać w jednym miejscu.

Częste pobyty na dworze

Kiedy szczeniak trochę podrośnie staraj się ograniczyć mu możliwość sikania na matę. Za każdym razem, kiedy zauważysz, że szczeniak kuca wynoś go szybko na dwór. Aby lepiej kontrolować sytuację ogranicz mu przestrzeń, dzięki temu szybciej zauważysz, że psiak chce wyjść na dwór. Cała nauka czystości jest długotrwałym procesem, który przede wszystkim od Ciebie wymaga sporej cierpliwości. Mały pies potrzebuje załatwiać swoje potrzeby średnio raz na godzinę, dlatego wychodź z nim najczęściej jak tylko możesz.

Odczytuj jego zachowanie

Jest to bardzo trudne zadanie, jednak po kilku dniach ciągłego pobytu ze szczeniakiem, na pewno przyjdzie czas, że bez problemu odczytasz jego zachowanie. Kiedy szczeniak piszczy jest to jasny sygnał, że coś się dzieje. Być może jest głodny, być może liczy na zainteresowanie z Twojej strony, albo zwyczajnie chce pędzić na dwór za potrzebą. Powinieneś rozsądnie reagować na takie piszczenie. Psiak nie powinien nigdy znikać Ci z oczu, może to być znak, że właśnie coś kombinuje, albo szuka miejsca do załatwienia swoich potrzeb. Jeśli zauważysz, że szczeniak szybko wybiega do innego pomieszczenia powinieneś wyprowadzić go na dwór. Jednak najważniejszym sygnałem, że zwierzak chce wyjść na siku jest kręcenie się i wąchanie podłogi. Reaguj szybko, a mały piesek nauczy się zachowywać czystość w domu.

Bądź ostrożny i pochwal za dobre zachowanie

Kiedy zauważysz, że szczeniak przygotowuje się do zrobienia siku podejdź do niego spokojnie i przenieś go na matę lub na dwór. Nie możesz reagować gwałtownie. Nieostrożne ruchy mogą narazić psiaka na stres i może zacząć bać się załatwiania swoich potrzeb w Twoim towarzystwie. Kiedy szczenię załatwi swoje potrzeby w wyznaczonym przez Ciebie miejscu pochwal go za to. Dzięki temu szybko zrozumie, że załatwianie się na dworze jest dobre i dla Ciebie i dla niego. Kary za sikanie w domu są bardzo złym rozwiązaniem. Nawet, kiedy przyłapiesz go na gorącym uczynku, spokojnie wynieś go na dwór i pochwal, jeśli dokończy to, co zaczął na dworze.

W całym procesie nauki czystości najważniejsza jest cierpliwość i stanowczość. Decydując się na psa zadbaj o Wasz wspólny czas, w którym wykorzystacie każdą chwilę na naukę podstawowych zasad pobytu w domu. Czym szybciej szczeniak nauczy się zachowywać czystość, tym szybciej Ty będziesz miał spokojną głowę i czysty dywan. Dlatego zawsze pamiętaj, że to przede wszystkim od Ciebie zależy powodzenie całej edukacji.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również