Ile żyją koty i jak przeliczać ich wiek [Poznaj te 4 czynniki]

14 03 2021 | Wychowanie | 0 komentarzy

j

Autor: Klaudia

Czas czytania: / Liczba słów:

Powszechnie mówi się, że jeden rok kociego życia do 7 ludzkich lat, jednak nie jest to prawdziwa odpowiedź na pytanie ile żyją koty. Być może to przekłamanie wynika z popularnego powiedzenia o tym, jakoby kot miał 7 żyć. Bardziej prawdopodobne, na podstawie algorytmów i wyliczeń jest to, że rok życia zwierzęcia odpowiada 12-15 rokom życia zwierzęcia, a w drugim roku rozwój fizyczny kota odpowiada 25 letniemu człowiekowi. W dzisiejszym poradniku dowiesz się więcej na temat tego ile żyją koty, od czego zależy długowieczność kota, a także jak przeliczać ich wiek.

Ile żyją koty? Czy zależy to od rasy?

Ile żyją koty

Jak wiadomo koty domowe wywodzą się od swoich dzikich kuzynów. Nawet lwy czy tygrysy żyją przynajmniej kilkanaście lat i tak też określa się przeciętną długość życia kota domowego. Przeciętna długość życia kota to od 12-16 lat. Rozpiętość wynika z tego, że długość życia kota zależy oczywiście od jego trybu życia, czyli sposobu sprawowanej nad nim opieki, odpowiedniego żywienia, ale również genów.

To geny w dużej mierze odpowiadają za długość życia poszczególnych kotów. Są rasy, które żyją dłużej od innych. Można tu wymienić koty syjamskie, pochodzące z Wysp Brytyjskich, a także bezogoniaste koty Manx. Średnia długość życia w przypadku tych ras wynosi aż 20 lat. Warto tu przytoczyć, że odnotowany kot rekordzista żył 34 kocie lata, co przekłada się mniej więcej na 153 ludzkie lata! Koty żyjące powyżej ludzkiej setki to nie jest rzadkość. Wiele osób zwraca uwagę również na inne czynniki, które wpływają na długowieczność kota.

Ile żyją koty? Od czego zależy długowieczność kota?

Już wiemy, że geny mają duże znaczenie. Ale nie tylko one. Wszak koty wolno żyjące, które nie mają odpowiedniego schronienia mogą mieć trudności z przeżyciem np. bardzo srogich zim. Oczywiście koty nie będące pod pieczą człowieka mogą mieć również problem w zdobywaniu pokarmu, a co za tym idzie cierpieć z powodu głodu i niedoborów, wszak nie dostają pełnej miski pod koci nos.

Takie koty są również bardziej narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia występujące w środowisku i wywołujące groźne i nie raz prowadzące do utraty życia choroby, choćby nowotworowe. Tu również dochodzimy do meritum. Ważna jest opieka weterynaryjna. Kot, który nie jest pod opieką weterynarza może umrzeć z powodu niewykrytej choroby, np. zakaźnej. Kot, który nie jest szczepiony jest bardziej narażony na typowe kocie choroby, a wolno żyjący także na wściekliznę.

W jaki sposób powstał algorytm do obliczenia wieku kota i jak go obliczać?

Jak wiadomo nie da się ze stu procentową dokładnością przeliczyć wieku kota na wiek ludzki. Przyjmuje się, że 2 letni kot odpowiada osobie dorosłej w wieku 25 lat. Później starzenie się kota hamuje i w każdym roku kalendarzowym przybywają mu 4 ludzkie lata.

Skąd takie obliczenia? Na podstawie zmian w ciągu życia w fizycznym stanie kota i jego aktywności. W analizie porównawczej uwzględniono fazy rozwoju fizycznego takie jak: wyrastanie zębów mlecznych i stałych, proces wzrostu i kształtowania się kośćca czy zmiany w stanie sierści. Kot na starość może mieć również więcej siwej sierści bądź zmienia mu się kolor futra. Biorąc pod uwagę te czynniki ocenia się, że 3-letni kot jest energicznym 28-latkiem, a 10 letni kot ma 56 ludzkich lat. Biorąc pod uwagę ten przelicznik setka „stuknie” 20-letniemu kotu, a kot 16-letni jest już sędziwym staruszkiem, gdyż jest po 80-tce.

Jak można przedłużyć życie kotu?

Oczywiście w sposób dosłowny kotu życia przedłużyć nie można. Jednak faktem jest, że koty sterylizowane i kastrowane żyją dłużej niż te niesterylizowane. Przyczyna jest prosta. Kocury mogą zachorować na nowotwór prostaty, a kotki raka gruczołu mlekowego. Sterylizacja w odpowiednim czasie może ze 100% skutecznością wykluczyć wystąpienie tych nowotworów, a w przypadku kotek zniwelować także ryzyko wystąpienia ropomacicza. Koty sterylizowane w związku z tym zwykle żyją znacznie dłużej od tych niesterylizowanych. Odpowiednie żywienie kota ma także niebagatelne znaczenie. Zwierzęcia nie należy przekarmiać i trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu.

Ile żyją koty Twoim zdaniem? Ile żyje Twój kot?

Kot

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również