pies w podróży

Co zrobić z psem podczas wakacji?

29 09 2020 | Nowy domownik | 0 komentarzy

j

Autor: Magda

Czas czytania: / Liczba słów:

Gdy nie chcemy lub nie możemy zabrać naszego czworonoga ze sobą, warto zadbać o to, by pozostał on pod opieką zaufanej osoby, najlepiej takiej, którą zna i której towarzystwo lubi. Nie zawsze jest to jednak możliwe, gdyż nie każdy ma wokół siebie osoby, które z ochotą zaopiekują się nieswoim psem. Inni muszą odmówić ze względu na brak warunków, np. za małe mieszkanie czy obecność małych dzieci w domu. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem może się okazać hotel dla zwierząt. Dzisiaj takie placówki znajdują się w niemal każdym dużym mieście. Koszt pobytu w takim miejscu to minimum 40 zł i zazwyczaj jest uzależniony od wagi zwierzęcia – im pies cięższy i większy, tym cena za dobę wzrasta.

Warunkiem przyjęcia psiaka do hotelu jest okazanie jego aktualnej książeczki zdrowia z informacją o odbytych szczepieniach przeciw wściekliźnie. Czworonogi mają w hotelu zapewnioną fachową i kompleksową opiekę, są wyprowadzane na spacery, a każdy zwierzak ma swój osobny domek z wybiegiem. Oczywiście nie oznacza to, że psy nie będą tęsknić, dlatego aby zminimalizować skutki rozłąki, warto zostawić w hotelu legowisko pupila, jego miskę, ulubione zabawki czy preferowaną karmę. Przyda się także ubranie właściciela, które będzie mu przywoływać zapach pana.

Inną opcją jest oddanie psa pod opiekę dogsittera. Jest to osoba z doświadczeniem, która zajmuje się opieką nad zwierzętami np. u siebie w domu. Często informacje o takich osobach rozchodzą się drogą pantoflową, co oznacza że właściciele czworonogów są zadowoleni z opieki danej osoby. Taka opcja często jest narażeniem psa na mniejszy stres gdyż nie będzie on przebywał w dużej grupie psów. Wiąże się to z możliwościami trzymania odpowiedniej ilości psów np. w mieszkaniu. Często ogłoszenie dogsitterów można znaleźć na portalach z ogłoszeniami lub Facebooku. Warto przed pobytem naszego pupila pod taka opieką zaaranzować spotkanie zapoznawcze, wtedy na pewno będziemy spokojniejsi.

Gdy pies jedzie z nami

Aby pies mógł z nami pojechać na urlop, musimy mieć przede wszystkim pewność, że w miejscu naszego zakwaterowania czworonogi są mile widziane. Coraz więcej hoteli i pensjonatów nie stwarza z tego tytułu większych przeszkód. Choć trzeba przyznać, że najlepszą formą zakwaterowania dla rodziny z czworonożnym pupilem są pola namiotowo-campingowe lub domki letniskowe. Wówczas pies może poczuć się trochę jak w domu, szczególnie jeśli zabierzemy jego ulubioną karmę i domowe „drobiazgi”.

Jednak zanim pojawimy się z psem w upragnionym miejscu urlopu, musimy odpowiednio przygotować go do podróży. Jeżeli jedziemy samochodem, warto zaopatrzyć się w specjalne szelki do zapięcia pupila w aucie – są one dostępne w sklepach zoologicznych. W trakcie jazdy należy robić postoje, nie tylko po to, aby pies mógł się załatwić, ale również by rozprostował kości i napił się wody. Trzeba też pamiętać, aby spakować do torby książeczkę zdrowia psa, a także preparat na kleszcze i inne insekty.

Psy mogą latać samolotem, choć dużo zależy od przewoźnika. W przypadku tanich linii lotniczych zwierzę nie będzie mogło nam towarzyszyć na pokładzie samolotu, ale co najwyżej zostanie umieszczone w luku bagażowym. Mimo wszystko lot samolotem może okazać się dużym stresem dla zwierzaka, więc jeśli chcemy go koniecznie zabrać na urlop wybierzmy takie miejsce wypoczynku, które będzie bliżej naszego domu.

Psy mogą za to podróżować z nami pociągiem pod warunkiem, że są na smyczy i mają kaganiec. Jeżeli wcześniej zabierzemy pupila na długi spacer, to jest duża szansa, że psiak przez kilka godzin nie będzie musiał oddawać moczu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również