dieta barf

BARF – podstawy diety

01 12 2020 | Zdrowie | 0 komentarzy

j

Autor: Klaudia

Czas czytania: / Liczba słów:

Mogłoby się wydawać, że w psich dietach nie ma miejsca na kontrowersję, a jednak znalazła się dieta, która ma swoich zagorzałych zwolenników i swoich ogromnych przeciwników. Żaden inny sposób karmienia psów do tej pory nie wzbudził takich kontrowersji, a wszystko to rozbija się o podawanie surowego mięsa i kości. Mowa oczywiście o diecie BARF.

Czym jest BARF?

BARF jest skrótem od Biologically Appropriate Raw Food co oznacza nic innego jak biologicznie odpowiednia surowa dieta. Autor tego sposobu karmienia, weterynarz dr Billinghurst, uważa, że w psiej diecie powinno zawierać się 60-80% surowych kości z dodatkiem mięsa, a resztę powinny dopełnić resztki ludzkiego jedzenia dobrej jakości. Głównym argumentem przemawiającym za tym sposobem karmienia jest to, że psy są wszystkożerne, a przetworzone karmy nie zawsze zapewniają odpowiednie składniki dla utrzymania kondycji i dobrego zdrowia.

Korzyści płynące z BARF

Pomysłodawca tej diety dr Billinghurst i jego zwolennicy przekonują, że ten sposób karmienia psów ma wiele zdrowotnych korzyści. Przede wszystkim u psów, które w swojej diecie mają podawane 70% surowych kości z mięsem poprawia się praca układu trawiennego. Już po kilku dniach stosowania można zauważyć znaczną poprawę wyglądu sierści i skóry czworonoga. Zęby są naturalnie wzmacniane, przez co nie potrzebują leczenia dentystycznego oraz dodatkowych środków na ich wzmocnienie. Psy karmione tym sposobem znacznie rzadziej trzeba odrobaczać. Dzięki tej diecie psy stają się bardziej energiczne i są w ogólnym lepszym stanie zdrowia.

Co powinno znaleźć się w diecie BARF?

Najważniejszym składnikiem całej diety są oczywiście surowe kości z mięsem, tego składnia w psiej diecie powinno być najwięcej. Od czasu do czasu psu można podać ryby i podroby takie, jak wątróbka, serduszka, nerki i żołądki. Bardzo ważną częścią diety są również warzywa i owoce, można podawać praktycznie wszystkie jarzyny oprócz cebuli, która dla psa jest niezdrowa. Warzywa i owoce powinny być bardzo dojrzałe i przed podaniem należy je rozdrobnić, ze względu na to, że są wtedy lepiej przyswajane przez układ trawienny psa. Urozmaicanie diety jest bardzo ważne, dlatego też można pupilowi dodawać jogurt i jajka.

BARF jest dietą na pewno bardziej wymagającą, a przygotowanie jedzenia może wydawać się czasochłonne. Jednak i psy i właściciele czworonogów, którzy stosują tę dietę od lat bardzo sobie ją chwalą. My jednak ani nie zachęcamy ani nie odradzamy stosowania tej diety. Decyzja należy do Was i do Waszych pupilów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Przeczytaj również