Kategoria: Zabawa

4 pomysły na zabawy z psem w domu

21 listopada 2020
Autor: Klaudia

W czasie jesienno-zimowym kiedy nie chodzimy na spacery tak często, a także kiedy nie zawsze nam i naszym pupilom chce się wyjść na deszcz czy pluchę, polecamy wam kilka pomysłów na nudę, które możemy zrealizować w zaciszu własnego domu. Poniżej znajdziecie niezastąpione zabawy z psem w domu.

Szukanie ulubionej zabawki

Pierwszą zabawą z psem w domu, którą chcemy wam zaproponować jest zabawa w szukanie swojej ulubionej zabawki lub innego przedmiotu wybranego przez nas. Mogą to być na przykład smakołyki dla psa. Przyda się do tego znajomość psa komendy zostań, oraz szukaj. W pierwszym etapie pies musi pozostać we wskazanym przez nas miejscu tak, abyśmy mogli spokojnie schować jego zabawkę. No początek proponujemy aby zabawka nie była schowana w zbyt skomplikowanym miejscu ale pies zrozumiał o co nam chodzi. Możemy na przykład chować zabawkę tuż za rogiem pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Następnie zachęcamy komendą „szukaj” aby pies odnalazł swoją zabawkę. Pobawmy się chwilę z psem znalezioną zabawką. W kolejnym etapie zabawkę chowamy nieco dalej w mieszkaniu. Może to być w innym pokoju, przedpokoju lub gdzieś na wysokości, na przykład na sofie. Ponownie komendą zachęcamy psa do szukania swojej zabawki i znów w nagrodę bawimy się chwilę z psem znalezioną zabawką. Takie szukanie i chowanie możemy powtarzać kilka razy.

Komendy i sztuczki

Inną bardzo fajną propozycją jest nauka nowych komend lub sztuczek. Psy są bardzo pojętne i mogą się nauczyć wielu komend, Więc to tylko od nas zależy jaką wybierzemy. Kilka propozycji możemy znaleźć poniżej:

  • turlaj się
  • slalom pomiędzy nogami
  • przybijanie piątek
  • poproś
  • ukłon
  • kółko wokół człowieka

Oczywiście nowe komendy przeplata my wcześniej poznanymi komendami, tym samym wydłuża nam się czas spędzony na szkoleniu. Pamiętajmy aby kolejność komend zawsze zmieniać, tak aby pies nie wiedział czego będziemy oczekiwać od niego w następnym kroku. Nauka komend jest to jest świetna zabawa zarówno dla psa i jego opiekuna, poza tym pozwala zacieśniać więzi pomiędzy nimi.

Zabawy z psem w domu – ćwiczymy węch

Kolejnym pomysłem może być stworzenie własnoręcznie zabawki węchowej, w której pies będzie wyszukiwał swoich ulubionych smakołyków. Można do tego wykorzystać pudełko kartonowe obcięte na wysokość dostosowaną do naszego psa, tak aby mógł swobodnie dostać nosem do wnętrza kartonu. Na dnie rozsypujemy ulubione smakołyki a na wierzch dajemy warstwę spośród której pies będzie musiał wywęszyć przysmaki. Mogą to być na przykład rolki po papierze toaletowym, pozginane kartoniki, małe zabawki lub jakiekolwiek inne drobiazgi, bezpieczne dla psa. Jest to aktywność wymuszająca duże wytężenie u psa.

Tor przeszkód

Kolejną propozycją, chociaż raczej nie dla dużych psów, będzie domowy tor przeszkód. Do tego celu możemy wykorzystać elementy wyposażenia naszego domu. Może to być na przykład krzesło, kanapa, kij od miotły, rura do odkurzacza, kartonowe pudełka, odwrócony do góry nogami kosz na śmieci lub duża doniczka, mata do fitnessu. Niestety o takiej zabawie będziemy mieli sporo do sprzątania, gwarantuję wam jednak że zabawa będzie przednia. Z tych wszystkich elementów postarajmy się ułożyć tor przeszkód zawierający takie przeszkody jak slalom, huśtawka, płotki, tunel, mostek. Następnie wyprowadzając psa ulubionym smakołykiem zachęcamy go do pokonywania przeszkód. Przerwa pomiędzy wydawaniem kolejnych przysmaków powinna być coraz dłuższa za każdym razem. Oczywiście jeśli widzimy że psu któryś element nie sprawia przyjemności, zrezygnujmy z tego.

Zabawy z psem w domu – co jeszcze?

Tak naprawdę kolejne pomysły na zabawy z psem w domu to tylko kwestia naszej inwencji. Samych zabawek węchowych w domu można wykonać bardzo wiele. Do tego naprawdę praktycznie nieskończenie wiele sztuczek. Ostatecznie każdy pies chętnie pobawi się swoją ulubioną piłką. Śledźcie nasze kolejne artykuły o tej tematyce, z pewnością będzie wiele inspiracji!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Spacery z psem zimą – zadbaj o jego bezpieczeństwo

Spacery z psem zimą – zadbaj o jego bezpieczeństwo

Niskie temperatury, śnieg, brak dziennego słońca, to wszystko sprawia że popołudniowe i wieczorne spacery z psem zimą nie zawsze będą dla niego bardzo bezpieczne. W artykule poruszamy kilka aspektów, które każdy opiekun psa powinien wziąć pod uwagę planując zimowe...

BARF – podstawy diety

BARF – podstawy diety

Mogłoby się wydawać, że w psich dietach nie ma miejsca na kontrowersję, a jednak znalazła się dieta, która ma swoich zagorzałych zwolenników i swoich ogromnych przeciwników. Żaden inny sposób karmienia psów do tej pory nie wzbudził takich kontrowersji, a wszystko to...

Tresura kota – czy kota można nauczyć komend i sztuczek?

Tresura kota – czy kota można nauczyć komend i sztuczek?

Koty to niewątpliwie inteligentne zwierzęta. Choć często bywają niesforne i lubią chadzać własnymi ścieżkami, to jednak można nauczyć ich kilku sztuczek i reagowania na komendy. Koty to jednak nieprzewidywalne i czasem nieufne zwierzęta, co może stanowić niemałą...